Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Позов України проти росії узяв до розгляду ЄСПЛ

29 Червня 2022, 13:03

Держава Україна, формуючи позов у ЄСПЛ, аргументовано пояснила, як унаслідок воєнного вторгнення росія порушила низку засадничих прав людини. Зокрема, Київ звинувачує москву в цілеспрямованих нападах на мирне населення. І от Європейський суд з прав людини у своєму пресрелізі повідомив, що взяв до розгляду позов України проти рф. Цю скаргу прийнято ще 23 червня, а голова згаданого суду Роберт Спано передав справу до четвертої секції суду і поінформував про це російську сторону. Про це йдеться в матеріалі Deutsche Welle.

У повідомленні ЄСПЛ зазначено, що цій гучній справі передували чотири інші подання української держави й близько 8500 індивідуальних скарг.

Предметом позову є масові та серйозні порушення прав людини, скоєні рф під час воєнних дій на українській території. Наша держава звинувачує російські війська й інші збройні формування, які контролює кремль, у безпосередній причетності до вбивств, поранень, затримання чи зникнення безвісти десятків тисяч цивільних осіб – громадян Україні. А також звинувачує рф у руйнуванні сотень тисяч об’єктів власності в нашій країні. Крім того, через російську агресію мільйони українців вимушено залишили свої домівки.

Так само Україна інкримінує росії порушення цілої низки конвенцій, зокрема щодо заборони тортур й нелюдського поводження, заборони рабства та примусової праці, щодо права на свободу та безпеку, права на повагу до приватного та сімейного життя, свободи релігії і висловлення поглядів, свободи зборів та асоціацій, права на ефективний засіб правового захисту й заборони дискримінації. Україна звинувачує росію і в порушенні прав: на освіту; свободу пересування; заборони на вислання зі своєї країни; статті Додаткового протоколу до Конвенції про захист власності.

У цьому позові Україна вимагає, окрім повного виведення російських військ, присудження грошової компенсації потерпілим сторонам.

Відомо, що від початку вторгнення в Україну рф виключили з Ради Європи за грубі порушення Статуту РЄ, не сумісні зі статусом держави-члена, й за невиконання зобов’язань перед організацією. ЄСПЛ оголосив: росія втратить статус учасниці Європейської конвенції з прав людини з 16 вересня, а 11 червня володимир путін підписав закон про невиконання рішень ЄСПЛ, ухвалених після 15 березня 2022-го.

Нагадуємо, що понад 30 тис. воєнних злочинів, учинених представниками рф і колаборантами, зареєстровані прокуратурою.

Фото: Getty Images