Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Військовий облік жінок із 1 жовтня: чи призиватимуть на військову службу?

28 Червня 2022, 20:16

17 грудня минулого року набув чинності наказ Міністерства оборони «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік». Був розширений список професій, згідно з яким жінки можуть бути мобілізовані.  Зараз, незважаючи на воєнний стан, змін до наказу не було внесено, тож взяття на облік жінок мають забезпечити з 1 жовтня 2022 року.

Про це повідомляє РеІнформ із посиланням на Visit Ukraine.

Які категорії жінок можуть стати на облік?

Стати на облік можуть жінки, молодші 60 років, які не мають протипоказань через здоров’я та  якщо їхня професія чи спеціальність є у наказі Міноборони. У ньому спеціальності від сфери громадського харчування до видавництва та поліграфії. Спектр професій доволі широкий: програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів тощо.

Що означає взяття на облік жінки?

Жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил України, Національної гвардії чи інших військових формувань.

До якого часу необхідно стати на облік?

У законодавчих актах України не визначені дедлайни. В умовах повномасштабної війни росії проти України кожен свідомий громадянин, який підлягає військовому обліку, має в найкоротші терміни з’явитись до територіального центру.

Чи означає взяття на облік миттєву мобілізацію?

Ні, не означає. Нині немає необхідності у мобілізації жінок. Проте в окремих випадках можуть мобілізувати за найбільш дефіцитними військовими спеціальностями у збройні сили чи інші складові сил оборони. Військовозобов’язаних жінок можуть залучити до виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У післявоєнний, тобто мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки за контрактом в добровільному порядку.

Якщо у жінки є неповнолітні діти, чи можуть її призвати на службу?

Жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію. Призов на військову службу у такому разі можливий лише за згоди жінок і тільки за місцем проживання.

Чи можливо виїхати за кордон, якщо жінка перебуває на обліку?

Ні, не можна. Але це обмеження не стосується жінок, які не підлягають призову, згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Які обов’язки у військовозобов’язаних жінок?

 Військовозобов’язані жінки мають:

  • бути на військовому обліку за місцем проживання. У разі тимчасового виїзду за межі України бути за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;
  • з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах;
  • не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час;
  • проходити медичний огляд та лікування;
  • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • за сім днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України). Також за зміни місця проживання у межах міста – переселення в інший адміністративний район;
  • за сім днів повідомляти органам, в яких перебувають на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
  • негайно повідомляти територіальним центрам комплектування (органам СБУ) про втрату військово-облікового документа.

З повним переліком обов’язків можна ознайомитися у постанові Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».

Важливо: відповідно до закону, жінки, придатні за станом здоров’я та віком, зі спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю/професією не можуть відмовитися ставати на військовий облік.

До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, які мають стати на облік, не нестимуть адміністративну відповідальність. Проте після цього підприємства будуть підлягати штрафу у розмірі від 5500 до 8500 грн, а жінок будуть штрафувати за порушення правил військового обліку.

Ухилення військовозобов’язаної від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру, є порушенням норм Кримінального кодексу України та карається штрафом до 8 500 гривень або виправними роботами до одного року.

Нагадаємо, «призов» під дулом автомата: що робити, коли вас мобілізують до окупаційної армії.

Фото: twitter.com/ Громадське ТБ