Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Сьогодні виповнюється 26 років з моменту, коли Верховна Рада ухвалила Основний Закон нашої держави

28 Червня 2022, 10:28

Майже добу в сесійній залі точилися безперервні дебати, і ось о 9 годині 18 хвилин 28 червня 1996 року Конституція була прийнята – в її підтримку проголосували 315 депутатів. Це засідання увійшло в історію, як найдовше засідання українського парламенту.

Вона народжувалась складно, приймалась у гарячих дебатах, і врешті – була визнана однією з найкращих та найдемократичніших у світі.

Наш Основний закон захищає кожного з нас від народження, гарантуючи базові права і свободи. Конституція стала основою демократії, символом незалежності та соборності нашої країни. Вона закріпила не лише правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, а ще й стала важливим кроком у забезпеченні прав людини, сприяла подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Сьогодні Україна щодня та щохвилини виборює свою Конституцію у боях з агресором. Наш Основний закон – це Конституція вільних людей та демократичної держави. Захищаючи кожну її букву, ми захищаємо свою свободу та демократію в усьому світі.

Ми переможемо!

До дня Конституції РеІнформ вирішив згадати сім громадянських прав, про які варто пам’ятати не лише 28 червня:

Стаття 2: Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 10: Державною мовою в Україні є українська мова.

Стаття 21: Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.

Стаття 34: Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Стаття 45: Кожен, хто працює, має право на відпочинок.

Стаття 50: Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Стаття 55:  Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Цікаві факти про Конституцію України:

  • Перший проєкт Конституції був зареєстрований ще в 1992-му році. Тобто знадобилося цілих 4 роки, щоби Верховна Рада все таки ухвалила Конституцію України.
  • Конституція України має 162 статті.
  • Єдина державна мова, яка закріплена в Конституції – українська.
  •  22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців.
  • Міжнародне співтовариство назвало Конституцію України однією з найдемократичніших у світі.