Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Санкції працюють: у росії – технічний дефолт. Вперше з 1918 року

27 Червня 2022, 17:09

Широкомасштабна військова агресія проти України обходиться росії дедалі дорожче. Фінансово-економічний сектор країни зазнає жорсткої турбулентності. Сьогоднішній день точно ввійде до підручників з економіки як чорний понеділок для агресора і – переможний день для усього світу, який накладає на країну-загарбника дедалі переконливіші санкції. Вперше з 1918 року в росії стався технічний дефолт за суверенним боргом в іноземній валюті. Однією з головних причин, що нівелювала можливості росії заплатити відсотки закордонним кредиторам, якраз і стали впроваджені Заходом санкції, пише видання Bloomberg.

Як повідомляє видання, ще наприкінці травня росія мала погасити зобов’язання у розмірі 100 мільйонів доларів США, але ні тоді, ні протягом пільгового періоду, який сплив у неділю 27 червня, виплати від росії не надійшли, а отже, пропускаючи всі терміни платежу, рф автоматично перетворилася у країну з технічним дефолтом.

Що таке взагалі технічний дефолт?

Технічний дефолт – це ситуація, при якій позичальник порушив договір позики, не здійснивши черговий платіж держателю боргу, але фізично він цей договір виконувати може і в нього є кошти для виплати боргу. Справді, росія заявляє, що готова заплатити відсотки, але в рублях. Втім, це є порушенням умов договору кредитування, адже всі виплати повинні здійснюватись у валюті.

Однозначно, що дефолт – це не кінець і країна продовжує існувати. У «класичному» варіанті після оголошення так званого «технічного» дефолту країни-боржники зазвичай хоч і заявляють про свою неплатоспроможність, але надалі все одно змушені домовлятися з кредиторами – про списання частини боргу і відтермінування майбутніх виплат. Чи буде домовлятися зі своїми кредиторами росія – питання риторичне.

Чим загрожує дефолт країні-агресору?

Як зазначає Bloomberg, для росії статус дефолт-країни є більш символічним, враховуючи ті збитки, які вже завдано її економіці та ринкам завдяки санкціям.
Втім, наслідки для країни-агресора все ж є і вони полягають більше у репутаційній площині, хоча репутація і росія – це вже давно не сумісні поняття. Так чи інакше, дефолт стане ще одним аргументом для світового бізнес-середовища не мати справ із цією країною. Це буде введено в усі звіти міжнародних компаній, тож навіть найризиковіші інвестори визнають, що мають залишити ринок рф. До кредитних рейтингів росії ще років 15 рейтингові агентства будуть застосовувати сильний знижувальний коефіцієнт.

До речі: росія та дефолти

Варто нагадати, що останній дефолт стосовно своїх іноземних кредиторів росія оголошувала 1918 року, коли більшовики під керівництвом леніна відмовилися від боргового тягаря царської епохи. Під час фінансової кризи у рф і обвалу рубля 1998 року уряд президента Бориса Єльцина оголосив дефолт за своїм місцевим боргом у розмірі $40 млрд.

Фото: inkorr.com