Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Як не втрапити в халепу українським біженцям в Польщі: поради

25 Червня 2022, 18:25

Польща – дружня країна, яка від початку війни прийняла найбільше біженців з України. Раніше ми повідомляли, що в цій країні знайшли прихисток понад 1 млн 169 тис. осіб. Саме завдяки тому, що українців гостинно зустрічають та надають допомогу, вони не поспішають переїжджати в більш віддалені країни Європи.

Поляки надають житло, працюють центри психологічної підтримки, безліч корисних додатків та гарячих ліній, які допомагають нашим співвітчизникам комфортно проживати в цій країні, допоки на батьківщині точиться війна.

Але в кожній країні, незважаючи на доброзичливість її мешканців та бажання допомогти, трапляються зловмисники.

До вашої уваги 5 шахрайських схем, які загрожують українцям у Польщі.

Продаж дозволів на роботу

Українці в Польщі можуть працевлаштуватися на роботу, завчасно отримавши на неї дозвіл. Таких видів дозволів є три, але наші співвітчизники зазвичай користувалися лише двома з них: Umowa o pracę та Umowa zlecenia.

Зараз, як і раніше, є безліч шахрайських фірм, які видають «липові» запрошення на роботу. До слова, до цих фірм часто пристають недобросовісні українці, які хочуть обдурити своїх співгромадян. Щоб не потрапити в цю пастку, ретельно перевіряйте компанії, які надають вам роботу.

Перевірити агентство із працевлаштування в Польщі досить просто, адже для цього створений офіційний сайт, де є дані про всі легальні фірми, що мають право працевлаштовувати громадян.

Варто зауважити, що на період війни для біженців з України Польща спростила процедуру працевлаштування. Відтак жодних дозволів на виконання роботи отримувати не потрібно. Роботодавець просто має повідомити впродовж 14 днів в службу зайнятості про працевлаштування такої особи.

Будьте обачні – перевіряйте інформацію про роботодавця.

Продаж санітарних книжок

Відповідно до законодавства Польщі громадянам, що влаштовуються на роботу, необхідно пройти медичну комісію. Але є й винятки!

На жаль, як і з дозволами на роботу, поширеною є практика продажів санітарних книжок. Але варто знати, що не в усіх випадках вона вам необхідна.

У Польщі лише один тип трудового договору підпорядковується трудовому кодексу країни – Umowa o pracę. Тобто якщо вам пропонують працевлаштування за вищезгаданим трудовим договором Umowa zlecenia, то медична комісія навряд чи знадобиться.

Варто знати, що відповідно до трудового кодексу Польщі всі витрати за проходження медичної комісії роботодавець має сплачувати самостійно, а медичний огляд має відбуватися саме в робочий час.

Тож перш ніж влаштовуватися на роботу, врахуйте всі вище згадані аспекти щодо санітарних книжок та не купуйте їх «у переході».

Оренда квартир

Польські орендодавці для того, щоб бути впевненими в платоспроможності українців, можуть попросити при укладенні угоди про оренду квартири вище згаданий договір про працю. Українці, які ще досі з певних причин не влаштувалися на роботу, вдаються до махінацій, купуючи цей договір у шахраїв і таким чином порушуючи закон.

Непоодинокі випадки, коли орендодавці-самозванці просять внести завдаток по оренді, а потім зникають.

Що саме треба знати та пам’ятати українцям при оренді житла в Польщі?

Найперше при пошуку житла необхідно користуватися офіційними ресурсами (газети, інтернет-портали). Щоб не потрапити на гачок до самозванців, уникайте дощок із оголошеннями, адже на перший погляд привабливі варіанти можуть бути чиєюсь шахрайською махінацією.

Уважно ознайомтеся з усіма договорами (Umowa najmu mieszkania na czas oznaczony) і не соромтеся попросити власників квартир підтвердження, що приміщення фактично є їхньою власністю.

Крім того, ви можете вимагати від орендодавця договір двома мовами. Переклад договору дозволить уникнути будь-якої плутанини щодо припинення оренди , оплати та загальної відповідальності щодо житлових питань.

Також слід знати, що як і в Україні, вам доведеться внести завдаток (kaucja), який зазвичай дорівнює розміру місячної оплати за житло.

Афери з банківськими картками

Не менш поширеними є афери з банківськими картками. Злодії телефонують українцям нібито як представники банків, намагаючись таким чином виманити в довірливих людей гроші.

У такій ситуації, щоб уникнути фінансових утрат, необхідно пам’ятати, що представники польських банків завжди запитують про те, якою мовою вам зручніше говорити. Отже, якщо вам зателефонують псевдобанкіри й почнуть говорити російською чи українською мовами, то повідомте їм, що бажаєте вести діалог польською. Ймовірно, на цьому ваша розмова завершиться.

Пам’ятайте, що в жодному разі не можна надавати в телефонній розмові банківський BLIK-код.

Безпечні поїздки в таксі

У Польщі не бракує шахраїв серед таксистів. Щоб убезпечити себе від фінансових втрат та неприємностей, сідайте в машину, спершу дізнавшись вартість одного кілометра проїзду.

Найкраще замовляти таксі по телефону в перевіреній фірмі. Беріть до уваги, що на даху автомобіля повинна бути вивіска з назвою фірми, номером телефону, а на склі – інформація про вартість послуг.

Також варто зважати, що в Польщі діє нічний та денний тариф за сплату послуг таксі.

Пам’ятайте, якщо ви опинилися в надзвичайній ситуації, стали жертвою злочину або нещасного випадку, то вам варто зателефонувати за номером – 112. Оператор переадресує вас до відповідної служби. Зауважимо, що під час дзвінків на номери екстрених служб у Польщі, гроші на рахунку мати не обов’язково.