Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Захлинулися водою, вразило блискавкою, знепритомніли: як правильно надати домедичну допомогу

25 Червня 2022, 11:17

В умовах повномасштабної війни надзвичайно важливо вміти правильно надавати домедичну допомогу. Вчасна та відповідна реакція є вирішальною для порятунку людини. В МОЗ розповіли про основні помилки, яких припускаються під час надання домедичної допомоги, якщо людина знепритомніла, захлинулася водою або постраждала від удару блискавки. Про це повідомляє РеІнформ із посиланням на МОЗ.

На жаль, в екстрених ситуаціях людина може стати абсолютно безпорадною й не знати, що робити, або надавати допомогу, спираючись на помилкові знання та інтернет-поради, які не завжди є коректними.

Міф №1. Витягнувши людину, яка захлинулася у водоймі, перехилити її через коліно чи підняти ноги догори, щоб витекла вода, яка потрапила у дихальні шляхи.

Правда: Такі дії лише забирають дорогоцінний час і є недоречними. Головне — якомога швидше перевірити, чи людина притомна, чи вона дихає, забезпечити прохідність дихальних шляхів, перерозігнувши голову.

Якщо дихання немає, то зробити 5 рятівних вдихів. Якщо людина і після цього не стала дихати, розпочати натискання на грудну клітку і якомога швидше викликати швидку допомогу.

Міф № 2. Не підходити до людини, яку вдарила блискавка, — це небезпечно.

Правда: Небезпечно підходити до людини, яку вдарило електричним струмом, дія якого триває. Після удару блискавкою розряд йде у землю, і постраждалий не становить небезпеки для оточення.

Що робити. Підійдіть до постраждалого і оцініть, чи людина притомна, чи дихає. Якщо непритомна і дихає, то переверніть її у стабільне бокове положення.

Якщо зомліла та не дихає — розпочніть реанімаційні заходи, викликавши бригаду екстреної медичної допомоги.

Міф №3. Непритомній людині допоможе лише нашатир.

Правда: Нині в домедичній допомозі взагалі не застосовують нашатирний спирт через неправильне його використання.

Нашатир подразнює дихальний центр, стимулюючи людину зробити вдих. Якщо неправильно застосовувати нашатир: наприклад, людині, яка тривалий час не приходить до тями, дехто починає сунути до носа інтенсивно змочену нашатирем вату. У цьому випадку надмірне повторне подразнення дихального центру може спровокувати зупинку дихання.

Не застосовуйте нашатир, якщо людина зомліла! Якщо постраждалий дихає, то переверніть його у стабільне бокове положення, викличте швидку допомогу, періодично перевіряючи наявність дихання та свідомості. Якщо людина не дихає, то розпочніть базові реанімаційні заходи.

Нагадаємо, як повідомлялось раніше, війна не впливає на проходження обов’язкових медичних оглядів. Як і в мирний час, огляди здійснюють відповідно до законів та підзаконних актів України.

Фото: naseminar.com.ua