Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

ТОТ: що відноситься до колабораційної діяльності та яка за це передбачена відповідальність?

24 Червня 2022, 20:15

З початку повномасштабної збройної агресії рф в Україні питання визначення колабораційної діяльності та покарання за неї набуло особливої актуальності. В Кримінальному кодексі України з’явилася стаття про колабораціонізм. А людей хвилює, чи не порушують вони своїми діями, особливо на тимчасово окупованих територіях, законодавство України.

Згідно з чинним українським законодавством, покарання за колабораційну діяльність передбачене статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

Отже колабораціонізм:

  • Публічна підтримка дій держави-агресора, збройних формувань або окупаційної влади, збройної агресії проти України або заперечення її факту (в мережі Інтернет або через ЗМІ). Такі дії караються позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.
  • Добровільне зайняття посади в незаконних органах, створених на тимчасово окупованих територіях України (ТОТ). Це карається позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна.
  • Пропаганда у закладах освіти для підтримки окупаційної влади та дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора. Це карається виправними роботами на строк до 2 років чи арештом на строк до 6 місяців, або ж позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.
  • Надання матеріальних ресурсів незаконним воєнізованим формуванням, створеним на ТОТ, та господарська діяльність у взаємодії з окупаційною владою. Такі дії караються штрафом до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тис. грн) або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
  • Обрання до незаконних органів, створених на ТОТ, участь в організації та проведенні виборів чи референдумів на цих територіях, або ж публічні заклики до таких дій. Карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна.
  • Організація, проведення або активна участь у політичних заходах (з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо) та спільна інформаційна діяльність з окупаційною владою. Такі дії караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна.
  • Добровільне зайняття посади в судових або правоохоронних органах, створених на ТОТ, а також участь у діяльності незаконних збройних формувань чи допомога їм у веденні бойових дій проти ЗСУ, добровольчих формувань, які захищають незалежність України. Ці дії караються позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна.

Якщо ж колабораційна діяльність призвела до загибелі людей, то покаранням може бути довічне позбавлення волі або на строк 15 років з можливою конфіскацією майна.

До речі, кримінальна відповідальність за колабораціонізм була встановлена навесні цього року. Водночас Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, говорячи про намагання росії встановити на окупованих землях структури самопроголошеної влади, зазначала, що всі дії будь-кого з колаборантів зафіксовані і відповідальність буде неминучою.

«За все, що зараз відбувається на території,  на жаль, поки що (підкреслюю – поки що!) непідконтрольній українській владі, ви отримаєте покарання сповна. І це не лише 15 років, які на вас чекають відповідно до 111-ї статті Кримінального кодексу України. Ви сядете на лаву підсудних у міжнародному суді – нарівні з окупантами», – запевнила Ірина Верещук.

Наразі ж у Верховній Раді України зареєстрований законопроєкт про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та порядку досудового розслідування злочинів проти основ національної безпеки України (№7329), який має на меті змінити покарання за вчинення певних видів колабораційної діяльності.

Своєю чергою Мінреінтеграції разом з експертами розробляє законопроєкт з більш чітким визначенням, які саме види діяльності на ТОТ можуть бути визнані як співпраця з ворогом, а які – ні. Адже потрібно убезпечити від відповідальності тих людей, які у воєнний час опинилися в складних обставинах, коли у них немає вибору.

Нагадаємо, Мінреінтеграції повідомляло, що вимушений виїзд із ТОТ до росії під час війни не є злочином.

Фото: ВВС