Олексій Чернишов: множинне громадянство — один із інструментів, який допоможе зберегти майбутнє нації
29 Травня 2025, 18:44
Віцепрем’єр-міністр України — Міністр національної єдності Олексій Чернишов опублікував допис, у якому окреслив переваги запровадження інституту множинного громадянства, йдеться в блозі на «Українській правді», передає ІА «Ре-Інформ».
У своїй колонці Олексій Чернишов звернув увагу, що через повномасштабну війну, еміграцію та економічні труднощі, Україна десятиліттями втрачає людей. У нинішній ситуації це питання набуло статусу питання національної безпеки.
Впровадження множинного громадянства, за словами Віцепрем’єр-міністра України, створює підґрунтя для подолання цього виклику, відкриває шлях до національного відновлення та є засобом протистояння геополітичним загрозам.
«Маємо величезну спільноту українців за кордоном — понад 25 мільйонів. Якщо ми хочемо мати справжню силу, повинні залишатися разом, незалежно від географії. Саме в цьому сенсі множинне громадянство — це питання національної безпеки», — зазначив Олексій Чернишов.
Водночас він підкреслив, що запровадження множинного громадянства не діятиме за принципом «роздати паспорти всім». Його головна мета — створити міцний зв’язок із Батьківщиною для тих, хто перебуває за її межами.
«Йдеться про можливість зберегти юридичний, емоційний і культурний зв’язок з українцями в усьому світі. Про право не обирати між Батьківщиною та новою країною життя. Про шанс залишатися частиною української спільноти, навіть якщо живеш за тисячі кілометрів від Києва, Харкова чи Львова», — наголосив він.
За словами Олексія Чернишова, мільйони українців, які виїхали за кордон, там працюють, навчаються, створюють родини, а з часом можуть отримати громадянство інших країн. Проте чинне законодавство не дозволяє їм мати другий паспорт і водночас залишатися громадянами України.
«Саме тому множинне громадянство — це спосіб зберегти належність до української нації тим, хто цього прагне, незалежно від місця проживання», — підкреслив Міністр національної єдності.
Чернишов також назвав ще один важливий виклик, який можна подолати за рахунок множинного громадянства і це — післявоєнне відновлення України.
«Україна критично потребує людей. Щоб подвоїти ВВП після війни, нам потрібно щонайменше 4,5 мільйона працівників. Кожен українець, який повертається або підтримує зв’язок із державою, — це внесок у спільне відновлення», — заявив він.
Олексій Чернишов також нагадав, що за даними НБУ, обсяг приватних переказів в Україну з-за кордону склав майже 10 мільярдів доларів США.
«Для порівняння: це вдвічі більше, ніж експорт металів і виробів з них, і майже втричі більше, ніж весь експорт машин, устаткування та транспорту за аналогічний період.
Такі цифри — не просто статистика. Це — реальний внесок мільйонів українців, який щороку підтримує економіку країни. Ще один аргумент на користь того, що зв’язок із людьми за кордоном потрібно не втрачати, а зміцнювати», – зауважив віцепрем’єр-міністр.
Крім того, множинне громадянство, на думку Міністр національної єдності, формує національну відповідальність за кожного громадянина, який ідентифікує себе як українець, де б він не перебував.
«Ми маємо дати дітям і їхнім батькам інструмент, що дозволить залишатися частиною України. І тоді за якийсь час вони зможуть сказати: «Я — українка. Я — українець». Не лише в душі, а й за громадянським статусом», — резюмував Олексій Чернишов.