Все про українців на Батьківщині й за кордоном
ВАЖЛИВО

Як і де посвідчити заповіт за кордоном: інструкція для українців

26 Травня 2025, 13:31

Фото ілюстративне: Depositphotos

Українці які перебувають за кордоном можуть легально та відповідно до закону посвідчити заповіт, щоб забезпечити дотримання своєї останньої волі. Про це ІА «Ре-Інформ» повідомляє з посиланням на Міністерство юстиції України.

Це можливо зробити, звернувшись або до консульської установи України за кордоном, або до іноземного нотаріуса чи іншого уповноваженого органу відповідно до законодавства тієї країни де ви перебуваєте.

Посвідчення заповітів консульськими установами України

Згідно зі статтями 1, 38 Закону України «Про нотаріат» вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, – на дипломатичні представництва України.

Консульські установи України здійснюють посвідчення заповітів у межах своїх повноважень і згідно з українським законодавством.

Заяви про державну реєстрацію заповітів посвідчених консульськими установами України, зміни до них, скасування заповітів можуть бути подані Реєстратору (державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу) безпосередньо заповідачем.

Під час подання зазначених заяв за встановленою формою, заповідач, пред’являє паспорт або інший документ, який посвідчує особу.

Посвідчення заповітів іноземними нотаріусами / органами, які наділені відповідно до іноземного законодавства таким повноваженням

Перебуваючи за кордоном, українці можуть посвідчити заповіт у нотаріуса або в установі, уповноваженій місцевим законодавством. У такому разі документ оформлюється за вимогами відповідної країни.

Українське законодавство дозволяє, щоб заповіти, посвідчені або прийняті на зберігання в іноземних державах відповідно до положень Конвенції про запровадження системи реєстрації заповітів, за бажанням заповідача були зареєстровані у Спадковому реєстрі України.

Відповідно до пункту 2.3 розділу II Положення Мін’юст вносить до Спадкового реєстру відомості про заповіти (складені та/або прийняті на зберігання) і зареєстровані в іноземних державах, а також зміни до них та їх скасування, щодо яких в установленому порядку надійшов запит про їх реєстрацію в Україні на підставі Конвенції, шляхом подання державному підприємству «Національні інформаційні системи» або його філіям заяв в електронній формі з використанням системи взаємодії за встановленою формою.

Раніше ми повідомляли про те, як мешканцям тимчасово окупованих територій (ТОТ) отримати безоплатну правову допомогу онлайн.

МІТКИ