Культурна спадщина як вияв опору: Україна презентувала у Ташкенті виставку, присвячену кримськотатарській ідентичності
24 Квітня 2025, 15:09
Фото: Кримська платформа
Вона має назву «Українська культурна спадщина та ідентичність: захист культури та релігійних свобод» і була представлена в межах 150-ї Асамблеї Міжпарламентського Союзу, яка проходитиме до 27 квітня 2025 року в Ташкенті.
Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на сайт Кримської платформи.
Зазначається, що виставка присвячена важливості збереження кримськотатарської культури як унікального елементу української спадщини, особливо в умовах війни та окупації.
«У періоди репресій і вимушеного переселення наша ідентичність перебувала під загрозою і систематично зазнавала утисків. Незважаючи на це, кримським татарам вдалося зберегти традиції, мову та віру. Сьогодні ми знову стикаємося зі спробами стерти нашу ідентичність. Проте, завдяки нашій єдності, взаємній підтримці та вірі, ми вистояли і продовжуємо зберігати нашу культуру та ідентичність для майбутніх поколінь», – йдеться в повідомленні.
Одним із ключових елементів виставки стала частина «Корани, що пережили депортацію», присвячена рідкісним виданням Корану, які кримськотатарські родини зберегли попри депортацію 1944 року, життя у вигнанні в Узбекистані, Казахстані, на Уралі та повернення на батьківщину після 1991 року.
«У цій частині експозиції представлені унікальні книги з Криму ХІХ–ХХ століть, кожна з яких має свою історію. Найстаріший з представлених Коранів датується 1880-ми роками. Один із примірників був розділений на дві частини, щоб його могли успадкувати дві доньки. Інший – пройшов шлях від Арпата до Уралу, Фергани й повернувся до Криму разом із нащадками власників», – йдеться в повідомленні.
Окремий блок виставки присвячений кримськотатарському декоративно-прикладному мистецтву, зокрема традиційному посуду, який є не лише частиною побутової культури, а й носієм естетичної філософії та родинної пам’яті.
Центральними експонатами є роботи кримськотатарського художника-кераміста Рустема Скибіна: джезве, піали, філіжанки, килимки та декоративні елементи, виконані вручну за архаїчними технологіями.
Також у межах виставки діяла локація кампанії «Листи до вільного Криму». Вона покликана нагадати суспільству про українських бранців, яких незаконно утримує рф.
Виставка організована в межах роботи Геополітичної групи 12+, найбільшої в Міжпарламентському Союзі, яка об’єднує 47 країн, зокрема держави Європейського Союзу, Канаду, Туреччину, Ізраїль, Австралію тощо.
Нагадаємо, що в Офісі Кримської платформи відкрилася мистецька виставка «Тінь від води».