Все про українців на Батьківщині й за кордоном
ВАЖЛИВО

Представництво Президента в Криму підготувало довідку з головними меседжами щодо територіальної цілісності України

16 Квітня 2025, 14:28

Фото ілюстративне: drohobych-rda.gov.ua

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим підготувало довідку «Головні меседжі щодо територіальної цілісності України», де зібрано аргументи щодо невизнання спроби анексії, фейкових «референдумів» і необхідності відновлення суверенітету України.

Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на видання «Детектор медіа».

Головні меседжі щодо територіальної цілісності України, які радить використовувати відомство:

  • Європейський суд з прав людини визначив, що рф встановила ефективний контроль над Кримським півостровом з 27 лютого 2014 року, тобто майже за місяць до проведення так званого «референдуму». Так, «референдум» був проведений вже в умовах окупації під контролем російських військових і, власне, не має ніякого значення та правових наслідків.
  • У щорічних звітах офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду, події захоплення Криму в 2014 році визначеніяк міжнародний збройний конфлікт, оскільки рф використовувала свої Збройні Сили для захоплення території АР Крим та міста Севастополя.
  • Згідно з Конституцією України, питання зміни території країни, вирішуються тільки на всеукраїнському референдумі. «Голосування» 16 березня 2014 року в Криму таким не було.
  • Резолюція Генеральної Асамблеї ООН No68/262 (27 березня 2014) підтвердила суверенітет і територіальну цілісність України, назвавши «референдум» у Криму незаконним. Крім того, резолюції 71/205 (2016), 72/190 (2017), 73/263 (2018), 74/168 (2019), 75/192 (2020), 76/179 (2021) та 77/229 (2022) стосуються ситуації з правами людини в АР Крим і місті Севастополі, тимчасово окупованих рф, у яких зафіксовано чисельні випадки утисків місцевого проукраїнського населення.
  • 9 квітня 2014 року Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалиларезолюцію, в якій засудила дії рф, пов’язані з окупацією Криму. Окремо було прийнято рішення щодо так званого кримського «референдуму», який було визнано таким, що суперечить як Конституції України, так і кримському законодавству. У документі підкреслюється, що результати голосування та подальше приєднання Криму до рф не мають юридичної сили та не визнаються Радою Європи.
  • Після початку окупації рф почалася хвиля насильницьких зникнень журналістів, українських та кримськотатарських активістів. Це зафіксовано Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні в інформаційній довідці від 03.2021 року «Насильницькі зникнення в автономній республіці Крим і місті Севастополі (Україна), тимчасово окупованих Російською Федерацією».
  • Окремий блок резолюцій – 73/194(2018), 74/17 (2019) та 75/29 (2020) – підтверджує політику невизнання спроби анексії Криму, закликає всі держави, міжнародні організації та установи не визнавати жодної зміни статусу півострова та утримуватися від дій або заяв, що можуть бути витлумачені як визнання.
  • У 2023 році була ухвалена резолюція 77/275, якою Генеральна Асамблея ООН засудила спробу анексії нових територій України, зокрема, частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Резолюція підтвердила, що жодні дії рф не можуть мати юридичної сили щодо зміни статусу будь-якої частини території України.
  • Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати «голосування на референдумі». ОБСЄ визнала «референдум» незаконним, оскільки його проведення суперечило Конституції України та міжнародному праву, та відмовилася направляти спостерігачів через невизнання процесу.
  • У 2018 році Державний департамент США оприлюднив Кримську декларацію – офіційну заяву, в якій Сполучені Штати чітко зафіксували, що не визнають і ніколи не визнають спробу незаконної анексії Криму рф. Декларація підтвердила незмінну підтримку територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і відданість принципам суверенітету, недоторканності кордонів та невтручання у внутрішні справи держав, які є основоположними нормами міжнародного права.

Повний перелік можна переглянути за цим посиланням.

Раніше ми розповідали про те, скільки українців проживає на підконтрольній Україні території.

МІТКИ