У ЄС обговорюють майбутнє українських біженців після припинення бойових дій
12 Квітня 2025, 11:55
Фото: Укрінформ
ЄС ще не має чіткого плану дій щодо українців, які перебувають під тимчасовим захистом, у разі припинення бойових дій в Україні. Водночас у низці країн уже обговорюють зміну системи надання прихистку та довгострокові рішення для тих, хто залишився в ЄС через війну. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на видання Euractiv.
З початку повномасштабної війни майже 4,3 мільйона наших співвітчзинків отримали тимчасовий захист у країнах ЄС. Цей статус дає їм можливість жити, працювати, отримувати медичну допомогу та доступ до освіти.
Директива діє до березня 2026 року, але її тимчасовий характер створює чимало складнощів для шукачів притулку. Зокрема, це ускладнює укладення довгострокових договорів оренди чи працевлаштування.
Як пише видання, на тлі дискусій про можливе перемир’я в Україні зростає невизначеність щодо подальшої долі біженців. Рівень захисту також варіюється від країни до країни, оскільки кожна з них тлумачить директиву по-своєму.
Єврокомісія вже розглядає кілька варіантів: продовжити тимчасовий захист, сприяти переходу українців на національні міграційні статуси для роботи, навчання чи возз’єднання із сім’єю, а також підтримувати тих, хто захоче повернутися в Україну.
Очікується, що Європейська Рада обговорить це питання на червневому засіданні міністрів внутрішніх справ. Усі подальші рішення щодо скасування або продовження захисту потребуватимуть консенсусу між державами-членами. У деяких країнах уже готують альтернативні механізми.
Раніше Олексій Чернишов заявив, що тимчасовий захист для українських громадян у країнах ЄС має тривати до настання стійкого миру.