Реформа старшої школи: що залишиться без змін і які нововведення передбачено?
11 Квітня 2025, 16:59
Фото: НУШ
Міністерство освіти і науки України пояснило ключові зміни, які передбачає реформа старшої профільної школи, що триватиме до 2027 року. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Урядовий портал.
Початкові школи (1–4 класи) та гімназії (5–9 класи) залишаються і надалі функціонуватимуть без змін. Жодних рішень щодо їх закриття або ліквідації не передбачено.
Натомість, зміни стосуються лише старшої школи — 10–12 класів. Освіта на цьому рівні відбуватиметься у профільних ліцеях, де учні здобуватимуть повну загальну середню освіту за академічним або професійним спрямуванням.
Профільні ліцеї можуть створюватися як окремі заклади, так і як структурні підрозділи в межах уже існуючих шкіл. Водночас їхніми засновниками можуть бути не лише органи місцевого самоврядування, а й обласні ради чи центральна влада — особливо в громадах, де об’єктивно складно забезпечити профільну освіту через брак ресурсів або малу кількість учнів.
Реформа має на меті створити рівний доступ до якісної профільної освіти по всій країні, особливо для учнів із сільської місцевості.
Варто зазначити, що цьогоріч для пілотних 10 класів вже виділено 500 мільйонів гривень — буде облаштовано кабінети природничої, математичної й технологічної освітніх галузей.
Також нещодавно Уряд затвердив ще 500 мільйонів на обладнання кабінетів біології, географії, математики, фізики, хімії та STEM-лабораторій закладів, які будуть ліцеями з 2027 року.
Цього року 1,39 мільярда гривень субвенції Нової української школи було спрямовано на кабінети природничої, математичної освітніх галузей, міжгалузевих та інтегрованих курсів. Частина цих обладнаних закладів стане ліцеями.
МОН також наголосило: усі рішення щодо оптимізації або реорганізації навчальних закладів мають прийматися виключно з урахуванням інтересів учнів і їхніх сімей, а також — у межах повноважень місцевої влади.
Раніше ми повідомляли, що Перша леді України Олена Зеленська заявила, що заклади вищої освіти України мають стати хабами психологічної безпеки, де спільний процес пізнання дає ментальне зцілення всім учасникам.