Мобільний «Ковчег» із Чехії допомагає реставрувати та оцифровувати українську культурну спадщину
6 Квітня 2025, 18:32
Фото: mcsc.gov.ua
У Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого завдяки партнерству з Чехією працюють мобільні станції порятунку «Ковчег». Вони допомагають реставрувати та цифровізувати вітчизняну культурну спадщину.
Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
«Нещодавно Президент Чеської Республіки Петр Павел разом із заступницею міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасією Бондар відвідали Національну бібліотеку України імені Ярослава Мудрого», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що в межах партнерства з Чехією здійснюється проєкт на підтримку української культури «Ковчег» (Ark project), спрямований на збереження культурної спадщини за допомогою реставрації та цифровізації.
Перший етап проєкту вже реалізовано – у бібліотеці працює мобільна лабораторія, реставраційні та цифрові станції для роботи з документами та старовинними виданнями.
«Проєкти «Ковчег» (ARK) – це більше, ніж мобільні станції порятунку. Це прояв глибокого розуміння ролі культури в часи війни. У ті моменти, коли ворожі ракети цілять у музеї, бібліотеки та архіви, наші партнери з Чехії допомагають не лише зберігати, а й відновлювати та оцифровувати те, що становить основу української ідентичності», – йдеться у повідомленні.

Фото: mcsc.gov.ua
Нагадаємо, що торік МКСК і Міністерство культури Чехії розпочали дворічний проєкт, спрямований на збереження пам’яток культурної спадщини України шляхом оцифрування.
Броньований автомобіль «Ковчег-1» був спеціально розроблений для роботи у небезпечних умовах для перевезення спеціалістів, а також обладнання для реставрації та оцифрування культурних пам’яток. Це дозволить фахівцям рятувати історичні книги на постраждалих від війни територіях, а також створювати цифрові копії та 3D-скани об’єктів, наприклад, фресок, які не можуть бути вилучені з місця розташування.
Нагадаємо, що в Чехії українські шукачі притулку приносять до бюджету більше коштів, ніж держава на них витрачає.