Все про українців на Батьківщині й за кордоном
ВАЖЛИВО

Як звільнитися працівнику, якщо роботодавець не виходить на зв’язок?

3 Квітня 2025, 14:14

Фото ілюстративне: trudovi.org.ua

У зв’язку з повномасштабною війною багато працівників втратили зв’язок зі своїми роботодавцями і опинилися в невизначеному становищі: фактично без роботи, але формально пов’язані трудовими відносинами.

 

Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на фейсбук Юридичного порадника для ВПО.

Зазначається, що одним із варіантів звільнення є направлення заяви на звільнення за власним бажанням рекомендованим листом із повідомленням про вручення та описом вкладення на юридичну адресу підприємства. Якщо ж у результаті заява буде залишена без розгляду або працівник так і не отримає відповідь, доведеться звертатися до суду.

Якщо роботодавець не відповідає, а працівник має пропозицію нової роботи, то йому можна без проблем працевлаштуватися на новому місці.

«Відповідно до ст.21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, тобто на умовах сумісництва», – йдеться у повідомленні.

Ще одним варіантом є те, коли працівник є ВПО, яка не має можливості розірвати трудовий договір самостійно через неможливість продовжувати роботу за попереднім місцем проживання, звільнитися можна в односторонньому порядку через центр зайнятості

Зверніть увагу! Така можливість є в тих переселенців, які звертаються в Центр зайнятості з метою пошуку роботи, набуття статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. Простіше кажучи, звільнення можливе з одночасною реєстрацією безробітним чи таким, що шукає роботу.

Для цього ВПО повинні подати до центру зайнятості за місцем фактичного проживання заяву про звільнення на ім’я роботодавця. У той же день Центр зайнятості повідомляє про це роботодавця будь-яким способом комунікації, у тому числі електронним, а також місцеві органи Пенсійного фонду України та Державної податкової служби.

Датою припинення трудового договору вважатиметься наступний день після подання заяви.

Водночас непоодинокими є випадки, коли звільнитися хоче людина, яка досягла пенсійного віку. Однак варіант звільнення через Центр зайнятості в такому разі недоступний.

«Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону «Про зайнятість населення» статус зареєстрованого безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема за віком, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи», – йдеться у повідомленні.

У такому випадку працівники пенсійного віку можуть припинити трудові відносини із роботодавцем лише в судовому порядку.

Раніше ми розповідали про те, як швидко та безпечно оформити необхідні документи українцям за кордоном.

МІТКИ