Все про українців на Батьківщині й за кордоном
ВАЖЛИВО

Заклади вищої освіти України мають стати хабами психологічної безпеки, де спільний процес пізнання дає ментальне зцілення всім учасникам, – Олена Зеленська

2 Квітня 2025, 8:56

Фото: Офіційне інтернет-представництво Президента України Володимира Зеленського

Про це перша леді заявила під час нещодавньої зустрічі з представниками спільноти закладів вищої освіти, які впроваджують Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?»: ректорами, проректорами та лідерами студентського самоврядування.

Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Офіційне інтернет-представництво Президента України Володимира Зеленського.

«Під час візитів до закордонних навчальних закладів завжди з радістю та гордістю розповідаю про українську освіту. У країні, що живе у війні, навчання – це прояв того, що життя триває. Це відчуття, що майбутнє можливе й у ньому буде ще щось, окрім війни», наголосила Олена Зеленська.

Зазначається, що у лютому «Ти як?» провела опитування серед викладачів і студентів 29 вишів. Результати показали, що майже третина викладачів має ознаки прихованого вигорання, 16% – емоційне виснаження, 18% – втрату мотивації та прокрастинацію. Лише 35% опитаних почуваються стресостійкими. Серед студентів 52% потребують підтримки.

Учасники зустрічі наголосили на тому, що важливо продовжувати розгортати психологічну допомогу у ЗВО.

«У 97% закладів уже функціонують психологічні служби. На базі низки закладів вищої освіти працюють центри ментального здоров’я, інтерактивні простори «Турбота про себе», молодіжні центри, центри розвитку студентства, коворкінги, а також проводять психологічні воркшопи, організовують групи підтримки, заняття з арттерапії, творчі клуби тощо», – йдеться в повідомленні.

Також у межах «Ти як?» відбуваються масштабовані навчання: підготовлено 60 тренерів ЗВО за програмою ВООЗ «Самодопомога плюс», 52 фахівці пройшли навчання в Академії психічного здоров’я, а 20 кураторів ЗВО опанували навички першої психологічної допомоги. Університети також стають платформами для обміну досвідом.

«Університет – це не тільки про професійну підготовку. Це простір, де надають послуги з ментального здоров’я та психосоціальної підтримки, де плекають стійкість і викладачів, і студентів. Навички турботи про себе і психоедукація мають стати компонентом підготовки фахівців будь-якого профілю», – йдеться в повідомленні.

У систему надання послуг із ментального здоров’я вже інтегруються тисячі спеціалістів, які опановують базові навички підтримки, зокрема йдеться про сімейних лікарів, медсестер, учителів, соціальних працівників, соціальних педагогів, кар’єрних радників.

Нагадаємо, що раніше Олена Зеленська поділилася порадами, як сформувати довіру між батьками й підлітками.