У Варшаві для українських дітей відкрили онлайн-школу з вивчення рідної мови, культури та історії
23 Березня 2025, 12:25
Фото ілюстративне: nus.org.ua
«Нове українство» – це онлайн-школа, яку заснувала Діана Карпенко. Вона – мати трьох дітей. В Україні жінка займалася різними дитячими освітніми програмами, а коли через війну опинилася у Варшаві, зрозуміла, що її дітям потрібне спілкування та навчання рідною мовою. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на телеканал «Дім».
«Велика кількість дітей виїхала з України, і вона залишилася для них лише у спогадах дитинства. Вони не знатимуть історію, можливо, не знатимуть мову так, як треба, і не будуть знайомі з нашими великими та важливими людьми, про яких варто говорити і про яких, нарешті, почали говорити після 2022 року. Я зрозуміла, що мої діти, швидше за все, не знатимуть всього цього, якщо я якось цьому не посприяю», –розповідає засновниця «Нового українства».
Саме тому жінка вирішила створити онлайн-школу, де могла б об’єднати українських дітей з різних куточків світу, щоб вивчати солов’їну мову та історію.
Зазначається, що заняття відбуваються раз на тиждень по 60 хвилин.
«Ми починали з одного курсу, в якому поєднується мова і література. Тобто орієнтовно 30 хвилин йдуть на мову і 30 хвилин – на літературу. Іноді цілий урок присвячений мові, а наступний – літературі, а також елементи культурознавства. Ми розказуємо про цікавих людей, які були причетні до культури та економіки. Нам важливо захопити дітей крутими українцями», – зазначає Діана Карпенко.
Наразі у школі викладають українську мову, літературу та історію. Для кращого навчання дітей розподілили на групи за віком.

Фото ілюстративне: nus.org.ua
Наразі в онлайн-школі працює сім викладачів. Під час навчання вони спираються на українську шкільну програму, але не прив’язуються до неї і мають більше свободи. Тож самі вирішують, яку саме тему чи твір прочитати на занятті.
«Я коли шукала викладачів, проводила співбесіди з ними, для мене було важливо, щоб вони, по-перше, обожнювали свій предмет, а по-друге, були зацікавлені його так викладати, щоб дітям було теж цікаво», – акцентує засновниця «Нового українства».
Євгеній Чигринець викладає «Історію України». Каже, що головне його завдання – викладати предмет так, аби дітям було цікаво.
«Я можу 15-20 хвилин, втримуючи інтерес дітей, розповідати тему, яку підготував і маю розповісти, але основа полягає в тому, що наш урок має проходити як урок-дискут, урок-спілкування. Для цього я кожного разу готую певні ігри, задачки, які ми розв’язуємо разом з дітьми на уроці», – розповідає вчитель.
Нині у школі навчається майже 70 учнів. Серед них є діти, які проживають у Польщі, Німеччині, Італії та інших країнах. Уроки у кожної групи відбуваються один раз на тиждень.
Раніше ми розповідали про те, що українські діти можуть долучитися до безкоштовних занять в освітньо-культурному центрі у Варшаві.