Все про українців на Батьківщині й за кордоном
ВАЖЛИВО

Податкова соціальна пільга у 2025 році: що це та як скористатися?

23 Лютого 2025, 16:11

Фото ілюстративне: kadrovik.isu.net.ua

Податкова соціальна пільга – це сума, на яку працівник, як платник ПДФО, має право зменшити свій загальномісячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати (премії, компенсації, винагороди тощо) від одного роботодавця. Іншими словами, це сума, з якої Ви не сплачуєте податки. 

Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на фейсбук Юридичного порадника для ВПО.

Хто та в якому розмірі має право на отримання податкової соціальної пільги?

  • 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, – загальний випадок;
  • 100 % – для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, – у розрахунку на кожну таку дитину;
  • 150 % – для такого платника податку, який, зокрема:

– є одинокою матір’ю чи батьком, вдовою чи вдівцем або опікуном, піклувальником – у розрахунку на кожну дитину, яка не досягла повноліття;

– утримує дитину з інвалідністю – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;

– є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад’юнктом;

– є особою з інвалідністю I або II групи, у тому числі з дитинства, крім осіб з інвалідністю внаслідок війни;

  • 200 % – для такого платника податку, який є, зокрема:

– учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, та особою з інвалідністю I і II групи («на яких поширюється дія Закону « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Можливість застосування податкової соціальної пільги обмежена розміром місячного доходу працівника. Тобто вона застосовується лише у разі, коли розмір доходу працівника не перевищує суми, визначеної таким чином:  прожитковий мінімум для працездатної особи, актуальний на 1 січня звітного податкового року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 грн.

Отже, цьогоріч для застосування податкової пільги дохід не повинен перевищувати 3 028 грн * 1,4 = 4 239,2 ≈ 4 240 грн.

Таким чином, у 2025 році кожен працівник, розмір доходів якого не перевищує 4 240 грн, має право на застосування податкової соціальної пільги в базовому розмірі: 3 028 * 0,5 = 1 514 грн.

А як щодо інших категорій працівників, тобто, тих, які мають право на вищий розмір податкової соціальної пільги?

Для прикладу, розглянемо сім’ю, яка виховує двох чи більше дітей віком до 18 років.

У такому разі, щоб претендувати на пільгу, граничний дохід матері або батька сім’ї не повинен перевищувати суми, яка обчислюється таким чином: 4 240 грн * на кількість дітей (тобто, якщо двоє дітей – 8 480 грн., троє – 12 720 грн. і тд.).

Розмір пільги ж розраховуватиметься: 1 514 х* 2 = 3 028 грн, якщо двоє дітей, та 1 514 * 3 = 4 542 грн, якщо троє дітей тощо.

Відповідно, працівниця, яка виховує 2 дітей до 18 років, має право отримати податкову соціальну пільгу в розмірі 3028 грн, за умови, що її дохід не більший за 8 480 грн.

Щоби скористатися правом на податкову соціальну пільгу, потрібно звернутися до роботодавця з письмовою заявою та документами, що підтверджують відповідне право.

Раніше ми розповідали про те, які витяги можна отримати онлайн на порталі Дія.

МІТКИ