Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Що робити аграріям у разі викрадення врожаю окупантами

17 Червня 2022, 11:05

Загальновідомими є факти викрадення російськими окупантами врожаїв на тимчасово окупованих територіях, захоплення суден у портах і змушення до дешевого продажу чи віддачі збіжжя задаремне. Такі випадки непоодинокі, їх заохочує керівництво держави-агресора на найвищому рівні. Про це повідомляє РеІнформ з посиланням на Liga Zakon.

Що робити у разі загрози викрадення?
Якщо зібраний врожай перебуває на неокупованих територіях, але поруч з тими областями, які потрапили під окупацію, то всім аграріям радять максимально забезпечити вивезення врожаю і запасів чи залишків на захищеніші частини України, передавши на зберігання або під реалізацію.
Теж стосується сільгосптехніки й обладнання, яке коштує дуже дорого і з часом ще дорожчатиме. Якщо є змога, їх слід перемістити на безпечніші терени. Це може бути порятунком як від крадіжок, так і знищення в результаті обстрілів й інших дій окупантів.

Що робити у разі викрадення врожаю?
Оскільки судової й іншої практики ще не існує з цього питання, і якщо врожай викрадено або знищено внаслідок дій агресора, аграріям радять:

  • фіксувати факти крадіжки, примушення до неправомірного продажу, знищення. Для цього радять залучити якомога більше людей як свідків й за можливості залучити співробітників та представників органів місцевої влади або військової адміністрації України, працівників поліції. Створити комісію з фіксації правопорушень, вчинених щодо майна, в яку увійдуть всі присутні особи. Опісля обов’язково скласти акт комісії, в якому зазначити всіх присутніх і докладно описати втрати. Слід вказати, якими засобами додатково фіксують докази (фото-, відео- фіксація на камеру/мобільний телефон). Потім потрібно попросити присутніх підписати цей акт, вказавши їх прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання та контактний телефон. Надалі, під час розслідування згаданих злочинів, правоохоронці зможуть викликати цих осіб як свідків для встановлення всіх обставин події.
  • повідомити про кримінальне правопорушення (злочин) правоохоронні органи (поліцію, СБУ), обов’язково подавши письмову заяву про вчинення кримінального правопорушення, в якій докладно описати обставини, факти і втрати. До заяви обов’язково додати наявні докази (документи, фото- та відео-докази).

Якщо в регіоні тимчасово відсутні правоохоронні органи України, таку заяву слід подати або направити письмово до військової адміністрації, органів місцевого самоврядування або територіально найближчих органів влади й поліції на неокупованих територіях як самостійно, так і через уповноваженого представника.

Після цього відкривають кримінальне провадження, проводячи подальший збір доказів у межах нього. Цей етап є суто юридичною складовою процесу. Головне – добитись внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, визнання вас потерпілим та ініціювати належні слідчі дії.

Компенсація збитків
Оскільки випадків крадіжок і знищення врожаю надто багато в масштабах України, питання порядку й умов компенсації потребують законодавчого врегулювання. Можливо, це будуть повні або часткові дотації України постраждалим аграріям, з подальшим стягненням збитків з країни-агресора. Але ще зарано прогнозувати, хто саме і за яких умов відшкодує заподіяні збитки.

Нагадаємо, як повідомлялось раніше, на Київщині з’явиться новий індустріальний парк, де зосередять компанії, що спеціалізуються на агропромисловості та машинобудуванні.

Фото: radatv.online