Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Працевлаштування в Чехії: інформація для переселенців з України

17 Червня 2022, 8:28

Чеська Республіка відкрила свій ринок праці для українців, що звернулися за тимчасовим захистом. Проте, на жаль, без знання мови наші співгромадяни можуть розраховувати лише на некваліфіковану працю. Про це повідомляє РеІнформ із посиланням на Visit Ukraine.

Подолання мовного бар’єра

Як тільки українці почали приїжджати до Чехії, уряд країни створив достатню кількість можливостей для опанування хоча б основ мови країни. Адже вакансії є – багато державних та приватних підприємців оголосили про намір прийняти у свій штат українців, проте за умови комунікації з чеськомовним персоналом чи з клієнтами, інакше вони нічим не можуть зарадити. Поодинокі випадки, коли в штаті вже працюють українці, що знають чеську, і, звісно ж, можуть допомогти з перекладом новоприбулим.

Ось декілька ресурсів, що допоможуть вам здолати мовний бар’єр та згодом працевлаштуватися:

Документи та резюме

Для працевлаштування в Чехії вам НЕ потрібно мати відповідний дозвіл чи робочу візу. Достатньо статусу тимчасового захисту чи візи толерантності. Навіть якщо закордонний паспорт під час евакуації було втрачено, за внутрішньою ID-карткою та посвідченням особи, що видадуть при оформленні прихистку, вас приймуть на роботу. НЕ можна подавати документи на біженство (Asylum) – це обмежить вас не лише у пересуванні, а й в працевлаштуванні.

Звісно ж, чим більше вам вдалося вивезти документів, тим краще. Проте без місцевої легалізації усі трудові книжки, дипломи та сертифікати (як не є міжнародно визнаними) безпорадні. Консульська легалізація наразі через надвисоке навантаження на ці установи може бути тимчасово недоступною. У такому випадку можна просто звернутися до місцевого перекладача з нотаріальним завіренням. Оскільки це питання є актуальним, зважте на поради української громади у Чехії. Переглянути їх можна тут.

Також вам знадобиться резюме чеською мовою (або хоча б англійською). Тут можна заповнити онлайн резюме й зберегти собі чи роздрукувати.

Ринок праці. На що сподіватися?

Зараз Чехія найбільше потребує працівників будівельних професій та тих, що працюють з металом. У цій царині навіть без знання мови влаштуватися буде легко. Та оскільки серед біженців більшість жінок, то досить невеличкий процент зможе скористатися цієію можливістю.

Найлегше працівнику IT-сфери – він інтернаціональний й крос-планетарний, а після пандемії й зовсім майже цілковито пересів на рейки віддаленої роботи. Тому, якщо ви з цієї сфери, можете працювати звідусіль і на кого завгодно.

Де шукати роботу?

Варіантів два: або ви реєструєтесь на чеській державній біржі праці, або шукаєте вакансію самостійно, домовляєтеся з роботодавцем і оформляєтесь згідно з чинним законодавством.

Ось докладна інструкція, що робити у першому випадку. Реєструйтесь як безробітний – вас запросять на знайомство, проконсультують щодо варіантів, за необхідності спрямують на мовні курси, курси перекваліфікації та врешті підшукають вам місце праці.

Загалом, поки не знайдете роботу, будете отримувати по 5000 крон (6850 грн) щомісяця протягом півроку.

Самостійно переглянути пропозиції допоможуть такі ресурси:

1.Офіційна біржа вакансій від Бюро праці Чеської Республіки.

2.Міжнародні ресурси (з україномовною адаптацією, спеціально для наших біженців):

3.Чеські недержавні біржі праці:

4.Персональні пропозиції.

Бухгалтерів, аудиторів чи податківців зацікавлені у співпраці чеські колеги закликають залишити своє оголошення на цьому сайті або написати на paldusova@kdpcr.cz.

Україномовних вчителів, що прибули до Чехії, просять заповнити форму на цьому сайті – це потрібно для асоціації наших вчителів та чеських шкіл/садочків, куди зараз йдуть українські діти, щоб налагодити для них навчання на рідній мові та за звичною програмою (підручники пообіцяла надати Західна Україна).

Чеська Національна Агенція Міжнародної Освіти та Досліджень запрошує українську студентську молодь та наукових співробітників надсилати всі питання на researchin@dzs.cz, інформацію щодо роботи у цій сфері та пропозиції щодо стипендій для студентів можна знайти тут .

Якщо хочете працювати в сфері сільського господарства, звертайтеся сюди.

Як діяти, коли роботу знайдено?

Вам потрібно буде укласти трудовий договір з роботодавцем та отримати дозвіл від Центру зайнятості Чеської Республіки відповідного крайового відділення. Повна покрокова інструкція.

Нагадаємо, без знання мови: в Польщі спростили умови працевлаштування українців.

Фото: pixabay