Зруйноване житло: у якому випадку можуть відмовити у виплаті ВПО?
15 Січня 2025, 9:20
Фото ілюстративне: V.v Madiyevskyy/UKRINFORM/SIPA
Згідно з українським законодавством, право на допомогу на проживання ВПО мають, зокрема, особи у яких внаслідок бойових дій житло знищене або пошкоджене до ступеня непридатного для проживання та інформація про яке внесена до Реєстру такого майна або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування або місцевою ОВА.
Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на видання «Дзеркало тижня».
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, у яких випадках допомога не буде призначена.
«Відповідно до абз. 4 п. 8 Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі – Порядок) допомога не призначається уповноваженій особі або отримувачу, які зареєстрували/задекларували місце свого проживання у житловому приміщенні/частині житлового приміщення, що зруйновані або пошкоджені внаслідок після факту їх пошкодження чи руйнування», – йдеться у повідомленні.
Винятком є призначення допомоги малолітнім та неповнолітнім дітям, місце проживання яких зареєстроване в такому житлі після його знищення чи пошкодження.
Щоб пояснити цей юридичний момент, експерти змоделювали кілька ситуацій:
- Наприклад, у сім’ї з числа ВПО народилася дитина. Батьки зареєстровані в своєму житлі, яке, на жаль, зруйноване, а територія – тимчасово окупована.
Такі батьки мають право «прописати» дитину в цьому житлі, а факт реєстрації місця проживання пізніше дати знищення житла не буде перешкодою для призначення допомоги на проживання дитині.
- Або в сім’ї є дитина, яка свого часу з різних причин не була «прописана». Житло батьків суттєво пошкоджене. Вони намагаються підтвердити проживання дитини в цьому житлі і «прописують» її. У цьому випадку факт реєстрації місця проживання пізніше дати знищення житла також не буде перешкодою для призначення допомоги на проживання дитині.
Тобто в ситуаціях з малолітніми чи неповнолітніми дітьми найвищим вважається інтерес дитини (а саме – право на визначення місця проживання).
Раніше ми розповідали про те, чи можна отримати компенсацію за авто, яке було знищене або пошкоджене внаслідок повномасштабної війни.