Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Психологічна та психіатрична допомога: у чому різниця та де отримати такі послуги безоплатно

5 Листопада 2024, 8:48

Послуги з охорони психічного здоров’я в Україні можна отримати на всіх рівнях надання медичної допомоги: амбулаторно, стаціонарно тощо. Такі послуги є безоплатними у медзакладах, які підписали договір із Національною службою здоров’я. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Міністерство охорони здоров’я. 

Розповідаємо, до яких спеціалістів можна звернутися, якщо маєте проблеми із ментальним здоров’ям:

  • до сімейного лікаря

Він проведе базовий скринінг і за потреби скерує до вузького фахівця – психолога, психотерапевта чи психіатра. 

  • до психолога

Вони допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо. Звернутися до психолога можна, якщо ви переживаєте травматичні події та зміни в житті, втратили близьку людину, схильні до тривожних очікувань тощо.

  • до психіатра

Він займається діагностикою та лікуванням психічних розладів: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.

Звернутися до психіатра потрібно, якщо ви маєте:

– емоційні порушення, невротичні стани, у т. ч. після пережитого травматичного досвіду;

– розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);

– тривала тривога; панічні атаки, фобії;

– тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);

– нав’язливі думки тощо.

Дізнатися детальніше про те, як пацієнтам із психіатричними розладами отримати безоплатну медичну допомогу можна за посиланням.

  • до психотерапевта

Він не призначає медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи. До їхнього арсеналу належать: когнітивно-поведінкова терапія, діалектична поведінкова терапія, гештальт терапія та інші.

До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками.

Отримати безоплатні послуги з охорони психічного здоров’я можна в один із таких способів:

  • звернутися до сімейного лікаря й за потреби отримати направлення до вузького фахівця у сфері психічного здоров’я;
  • самостійно звернутися до вузького фахівця (психіатра, психотерапевта).

Знайти медзаклад та необхідного фахівця можна на мапі «Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога» – за допомогою фільтрів обрати потрібний рівень меддопомоги, фахівця та місце розташування.

Також про найближчу лікарню, яка надає відповідну допомогу, можна дізнатися в оператора контакт-центру НСЗУ за номером телефона 16-77.

Крім того, у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» розроблено ресурс з порадами, техніками та методиками самодопомоги та інша корисна інформація, що допоможе піклуватися про ментальне здоров’я – своє та своїх близьких.

Раніше ми розповідали про те, що постраждалі від війни українці можуть отримати безкоштовні юридичні та психологічні консультації.