Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Що робити з пошкодженими купюрами під час війни

9 Червня 2022, 20:00

Експерти для видання Сьогодні розповіли, як правильно зберігати готівку в час війни та як можна обміняти пошкоджені купюри, якщо на них певним несприятливим «форс-мажорним» чином вплинули воєнні дії. Адже певну частину заощаджень – гривневих купюр чи в іншій валюті – могло банально залити водою чи їх «підточила» цвіль із комахами у будинку, звідки надовго поїхали господарі. Або, якщо ваш «домашній банк» якось постраждав від обстрілів і його вміст від того перетворився на паперовий мотлох.

Що робити, якщо вас спіткала от така біда, і як врятувати плоди вашої почасти багаторічної праці?
Відомо, що Нацбанк зобов’язав низку українських банків приймати навіть купюри національної валюти, що обгоріли. І якщо у вас на руках є ушкоджені пожежею гривневі купюри, слід звернутися в регіональні підрозділи грошового обігу НБУ, що працюють у Дніпропетровській, Одеській, Хмельницькій та Львівській областях. Якщо у регіоні немає такого підрозділу Нацбанку, можна звертатися і до уповноважених банків – «Ощадбанку», «ПриватБанку», «Райффайзен банку» чи «ПУМБ».

Разом із ушкодженими банкнотами, потрібно неодмінно надати довідку про пожежу, катастрофу, виникнення іншої ситуації, або ж вказати у заяві обставини, унаслідок яких банкноти зазнали пошкоджень.
НБУ має відшкодувати всю суму грошових знаків національної валюти, що не мають ознак підробки.

Можуть приймати банкноти, забруднені хімікатами, порвані, з написами, з брудом, із печатками чи штампами й іншими пошкодженнями. Головне правило для обміну – купюра має зберегтися в своїй цілісності не менше 55% її площі, на якій є обидва серійні номери. Обмін мають провести без комісій. Але гроші вам одразу не дадуть. Спершу пошкоджені купюри мають пройти експертизу Нацбанку. Це займе від кількох днів до двох тижнів.

Іноземна валюта не настільки захищена від подібних «форс-мажорів» війни, як гривня. Справа в тім, що банкноти іноземних держав, які в процесі обігу значно зносилися чи мають значні пошкодження, банки приймають на інкасо на умовах, визначених ними разом із банком-кореспондентом. Тобто, банк відправляє іноземному банку-кореспонденту значно зношені банкноти певної валюти для отримання від нього відшкодування за ці банкноти.
І банки вправі встановлювати будь-які терміни виплати клієнтам відшкодування за зношені іноземні банкноти – від компенсації безпосередньо після прийому банкнот аж до часу отримання відшкодування від іноземного банку-кореспондента. Причому комісію за здійснення таких операцій банки та фінустанови знімають відповідно до внутрішніх тарифів.

Звісно, щоби ваші «паперові» заощадження не втрапляти в різні халепи, їх слід зберігати за певними правилами – і однозначно не у холодному погребі, на полиці в гаражі чи в торбині на горищі.

Фахівці радять зберігати купюри у спеціальних вакуумних упаковках в темному місці – гроші бояться ультрафіолету, променів та інших факторів навколишнього середовища. Звісно, найкращий варіант – сейф, яких на ринку є багато варіантів. Або ж у форматі банківського\карткового рахунку.