Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Пошук зниклих безвісти та загиблих за ДНК: як це відбувається – інформує МОЗ

9 Червня 2022, 12:50

Через російську військову агресію тисячі українців не можуть знайти своїх близьких. З кимось тимчасово перерваний зв’язок, а хтось, на жаль, загинув, потрапив в полон. Доля багатьох зниклих безвісти поки що не відома. Інформує РеІнформ із посиланням на МОЗ.

Для розшуку загиблих або зниклих родичі, окрім заяви, мають надати поліції біологічні зразки. Це потрібно для виведення ДНК-профілю та подальшого порівняння із наявними у єдиній базі даних.

Що потрібно, щоб здати зразок?

Щоб здати біологічні зразки родичам зниклих потрібно мати з собою паспорт, для дитини – свідоцтво про народження. Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого. Експертиза проводиться безоплатно.

Про які зразки йде мова?

Зазвичай у живих людей беруть зразки крові та слини, а також епітелій з ротової порожнини. Взяти зразки можуть безпосередньо у відділеннях судово-медичної лабораторії за дорученням процесуально уповноваженої особи, тобто слідчого, або за дорученням суду.

У померлих для зразків відбирають будь-який біологічний матеріал: кров, м’які тканини, окремі кістки та їх фрагменти. Далі ці зразки направляють у відділення судово-медичної експертизи. Вже там виділяють ДНК-профіль.

Як порівнюють ДНК-профілі?

ДНК-картка надходить до Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Там вже її вводять до бази централізованого обліку генетичних ознак людини під унікальним ідентифікатором. Його присвоюють і при реєстрації невстановлених осіб.

Після цього встановлюються генетичні ознаки родичів загиблих, зниклих та невпізнаних осіб. Для цього у кожному управлінні поліції вже створені робочі групи, які приймають заяви.

Як приймають заяви?

Для пошуку зниклих безвісти особа має самостійно звернутись за місцем свого проживання у відділ поліції із заявою про зникнення або пошук кровних родичів. Далі слідчий ухвалює постанову про відбір зразків біоматеріалу та призначення експертизи для виділення ДНК-профілю.

Після цього ДНК-профіль родича також надходить до системи централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини.

Як довго триває судово-медична експертиза?

Триває до 1 місяця. Про виявлені збіги повідомляється орган, який призначав експертизу. Далі інформацію отримують родичі загиблої особи.

Раніше ми писали, що в Україні працює кол-центр із розшуку осіб, зниклих безвісти.