Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

В Україні стартує ініціатива з медіаграмотності від Google, яка розповідає про поширені методи маніпуляції в інтернеті

7 Серпня 2024, 19:15

Фото: www.istockphoto.com

Нещодавно Google та Jigsaw запустили ініціативу з медіаграмотності в Україні для боротьби з поширенням дезінформації онлайн та підвищення стійкості до поширених методів онлайн-маніпуляцій. Про це повідомляє РеІнформ із посиланням на офіційний блог «Google Україна».

Зазначається, що ініціатива використовує підхід під назвою «пребанкінг» – комунікаційну стратегію, спрямовану на підвищення стійкості до дезінформації. Її мета – допомогти аудиторії розпізнавати та протистояти маніпулятивному контенту, підвищуючи стійкість до дезінформації у майбутньому.

У межах цієї ініціативи було проведено інтерв’ю для вивчення поглядів місцевих експертів на дезінформацію та онлайн-безпеку. В результаті було виявлено актуальні та нові маніпулятивні наративи, що циркулюють в Україні, і визначено три основні техніки маніпуляції:

  • Астротурфінг (Astroturfing) – маніпуляційна тактика, що використовується для цілеспрямованого переслідування або штучного пригнічення чи посилення конкретного контенту/наративів.
  • Емоційна маніпуляція – провокування сильних емоцій, таких як сум, безнадія, обурення та виснаження, щоб запобігти критичному мисленню щодо теми. В українському контексті емоційні маніпуляції використовуються для посилення психологічного виснаження, спричиненого воєнним конфліктом.
  • Підміна контексту – практика вилучення інформації з її оригінального контексту для створення хибного або оманливого наративу. В Україні сфабриковані або маніпулятивні новинні історії поширюють плутанину щодо того, яка інформація або новинні ресурси заслуговують на довіру.

На основі цього дослідження та за експертної підтримки місцевих партнерів було створено три навчальні відео про ці три поширені в Україні методи маніпуляції.

Популярні українські особистості, такі як телеведуча Марічка Падалко, артист Влад Лефльор та YouTube-ведуча Саша Гонтар разом зі своїми родичами зображують в відео типові сімейні діалоги, які ілюструють кожну техніку маніпуляції. Такий підхід заохочує глядачів вести подібні розмови у власних колах родини та друзів.

Переглянути відео та корисні ресурси з медіаграмотності можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні для ветеранів запустили безоплатні онлайн-курси англійської мови.