Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Право вижити: як себе поводити, коли потрапив у полон до ворога

23 Квітня 2022, 12:40

Навіть перебуваючи у полоні, можна бути корисним державі. Щоправда, російський полон – ситуація ускладнена. Адже окупанти не визнають ні Міжнародне гуманітарне право, ні Женевську конвенцію. Мало того – вони нехтують навіть елементарними неписаними законами війни. У тому числі і в поводженні з полоненими.

Безумовно, кожен випадок є індивідуальним й чіткого алгоритму дій під час потрапляння в полон немає. Тут все відбувається інтуїтивно, адже окупанти щоразу поводять себе непередбачувано.

Однак все ж існують загальні рекомендації, розроблені Центром протидії дезінформації при РНБО України, як діяти, якщо вас захопили у полон. Ці поради можуть врятувати вам життя.

Отже, якщо ви потрапили в полон:

1. Будьте спокійними та не показуйте, що вам страшно. Не чиніть окупантам опір, не намагайтеся вступати з ними у бесіду, не просіть пожаліти вас чи відрадити від їхнього плану. Не порушуйте встановлених правил, щоб не спровокувати погіршення умов.

2. Налаштуйтеся психологічно, що вас не звільнять миттю, але пам’ятайте, що звільнять обов’язково.

3. Не дивіться прямо в очі окупантам, а трохи убік. Не вдавайте з себе приниженого – це теж провокує агресію.

4. Якщо дають – їжте, навіть якщо не хочете. Не демонструйте спротиву. В разі втрати сил ви не зможете втікати.

5. Користуйтеся кожною можливістю сходити в туалет або щось зробити для себе.

6. У жодному разі не демонструйте зв’язок з іншими полоненими, це можуть використати проти вас чи ваших рідних.

7. Не втрачайте надії. Нагадуйте собі, що на вас чекають рідні. Прагніть вижити заради них.

До речі, зберігати спокій, не бунтувати та не сперечатися з ворогом – одна з основних гарантій, що ви залишитеся живі та здорові. На цьому наголошує й психологиня Марта Пивоваренко. Вона також радить полоненим:

– Не порушувати встановлених окупантом правил, щоб не спровокувати погіршення умов утримання.
– На запитання відповідати коротко, лаконічно, без зайвих деталей.

– Слід завжди пам’ятати, що ті, хто тримають вас у полоні, не приймають рішення самостійно. Навіть якщо охоронець співпереживає вам, його позиція може змінитися в будь-який момент.

– Якщо почався штурм або визволення, психолог радить впасти на підлогу і закрити голову руками, зайняти позицію чимдалі від вікон та дверей.

І пам’ятайте, що ви або ж ваші рідні, які потрапили в полон чи стали заручниками, обов’язково будуть звільнені й повернуться додому!