Що робити, якщо у вас вимагають хабар?
3 Липня 2024, 9:52Від прийому в лікаря до кабінету топчиновника — усюди можна зіткнутися з вимаганням хабаря. Значна кількість українців бодай раз потрапляла в таку ситуацію: звичайна процедура обертається натяками на необхідність «посприяти» процесу чи «подякувати» залученим, аби прискорити його, чи й взагалі зробити можливим. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Transparency Internationl Ukraine.
Розповідаємо як протистояти протизаконному тиску й куди звернутися після цього.
Як відмовити у хабарі?
Навіть якщо ви звикли жити чесно і загалом проти хабарництва, на практиці можна розгубитися. Найімовірніше, корупціонер почне тиснути на вас, вдаючись до різних маніпуляцій. Будьте готові до цього й пам’ятайте низку ключових речей:
- Зберігайте спокій.Які б не були обставини, закон на вашому боці — його порушуєте не ви, а посадовець. Усі можливі погрози — лише спроби психологічного тиску. Попри все, відповідайте стримано та чітко.
- Хабар— не норма. Чиновник, який вимагає у вас хабар, теж може стверджувати, що «всі так роблять», «завжди так було» тощо. Пам’ятайте, корупція — це не традиція, а злочин. Навіть якщо певна сфера є корумпованою, це не означає, що ви маєте продовжувати таку практику.
- Не буває нешкідливої корупції.Побутова корупція нічим не краща за великі корупційні схеми. Не піддавайтеся на розповіді про те, що «від цього ніхто не постраждає».
- Усі платежі мають бути задокументовані.Усі справжні платежі мають бути прописані в законодавстві та здійснюватися лише через банк. Інформація про них наявна у вільному доступі й ви завжди можете це перевірити. Навіть якщо вам надали чек, перевірте чи сплата дійсно відбудеться на державний рахунок, а не на підозрілий благодійний фонд чи інше потенційне прикриття для корупційної схеми.
- Ви можете здобути докази. Якщо ви хочете додатково захистити себе від тиску й отримати докази корупційного правопорушення для майбутнього викриття, то не здіймайте галасу одразу, інакше з доказів можуть залишитися лише ваші слова. Не погоджуючись на хабар, спробуйте зайняти нейтральну позицію та перенести зустріч. Запам’ятайте якомога більше деталей (ПІП, посаду, дату, час, місце, адресу, номер кабінету, контактний номер телефону, суму неправомірної вигоди тощо). Зауважте, що суд може не визнати доказом записи розмов, зроблені до звернення до органів правопорядку.
Що робити далі з корупціонером?
Якщо на вашому шляху таки трапився корупціонер, то далі варто подбати про притягнення його до відповідальності. Будьте готовими активно співпрацювати зі слідством (брати участь у негласних слідчих (розшукових) діях, давати показання тощо) та обмежити коло осіб, які знають про факт досудового розслідування, винятково слідчим та прокурором.
Дізнатися про те, до яких ще антикорупційних органів можна звернутися — за посиланням.
Раніше ми розповідали про те, що українські підприємці переважно негативно ставляться до корупційних проявів та схвалюють діяльність її викривачів.