Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

У яких випадках ВПО мають право на повторне звернення за виплатами?

18 Травня 2024, 17:31

Багатьом відомо, що за загальним правилом право на призначення допомоги на проживання ВПО мають особи, які звертаються вперше. Водночас не втрачає актуальності і питання, чи існують випадки, коли ВПО може претендувати на виплати повторно. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на фейсбук Юридичного порадника для ВПО.

Ще наприкінці 2023 р. було внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі — Порядок) і ВПО у виняткових випадках отримали право на повторне звернення. Мова йде про наступні три випадки, які залишаються актуальними донині:

ВПО відмовилася від виплат та/або яку було знято з обліку ВПО, у разі повернення особи до покинутого місця проживання, однак особі довелося повторно переміщуватися:

  1. з території, на якій оголошено обов’язкову евакуацію після 1 серпня 2023 р., якщо людину включено до переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють;
  2. з території, на якій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф, яка включена до перелікупостраждалих територій згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України після 1 грудня 2023 р.;
  3. після повернення додому житло людини було знищено або пошкоджено до ступеня непридатності для проживання.

Тобто всі три випадки стосуються ситуації, коли ВПО повернулася додому, що було підставою для припинення виплат, однак об’єктивна ситуація змусила людину знову переміщуватися.

Зверніть увагу! Винятки не стосуються повернення на ТОТ.

Цьогоріч Порядок був вдосконалений. Відтак, наразі можна претендувати на призначення виплат ще на 6 місяців навіть у разі, якщо:

  1. ВПО відмовилася від допомоги та (або) її було знято з обліку, у зв’язку із поверненням до покинутого місця проживання, з якого здійснювалося переміщення;
  2. Допомога ВПО була припинена та (або) її було знято з обліку, у зв’язку із поверненням до покинутого місця проживання, з якого здійснювалося переміщення.

Важливо! У разі зняття з обліку ВПО слід буде звернутися за оформленням довідки ВПО наново. Для осіб, які звертаються повторно, така процедура можлива лише офлайн.

«Слід памʼятати, що НЕ йдеться про безумовне право на отримання допомоги у разі повторного звернення у одному із вище зазначених випадків. Також необхідно обов’язково відповідати майновим критеріям, а у випадках 4 і 5 ще й належати до категорій осіб, які потребують особливої підтримки і, як наслідок, мають право на виплати (пенсіонери, особи з інвалідністю, сім’ї з дітьми до 18 р. тощо)», — йдеться у повідомленні.

Крім того, розглядаючи випадки звернення за виплатами після повернення з-за кордону та після зняття депозиту, встановлюються і часові межі, коли у ВПО виникає право на звернення за виплатами:

  • у разі повернення з-за кордону — не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну;
  • у разі зняття депозиту — має минути не менше 3 місяців перед зверненням.

Раніше ми розповідали, чи може студент отримувати допомогу на проживання ВПО?