Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Інформаційно-пропагандистська війна росії проти України: Харків

19 Квітня 2024, 15:31

Чи можливий новий наступ на Харків? Останнім часом значно пожвавилися й меседжі про можливі подібні наміри російського військового керівництва. І якщо спочатку такі повідомлення поширювали ворожі медіа, то зараз тематика посилення російського терору проти Харкова почала поширюватися і у медіапросторі на заході. Пояснюємо, чому ця інформація не відповідає дійсності.

Російський меседж: росія хоче перетворити Харків на «сіру зону» – фейк?

У матеріалі одного з російських видань зазначається, що російське військове і політичне керівництво розмірковує над планами захопити Харків. Видання посилається на джерела, близькі до кремля. Співрозмовник, близький до адміністрації президента рф, вважає, що вище керівництво країни ставить перед собою «реалістичні цілі» – взяття Харкова і поступове закінчення «СВО» як результат.

Крім того, путін уже відкрито говорив, що для припинення регулярного обстрілу Бєлгородської області потрібно створити «санітарну зону» навколо неї. А цей регіон межує саме з Харківською областю.

Інше російське видання повідомило, що кремль розраховує найближчим часом мобілізувати до війська 300 тис. людей саме для проведення операції із захоплення Харкова. Нібито мобілізовані будуть відправлені для прикриття кордону в Бєлгородській області, а досвідчені бійці будуть залучені до «Харківської операції».

Про те, що країна-агресорка вирішила зробити Харків «сірою зоною», непридатною для проживання цивільних осіб, зазначає у своїй нещодавній статті The Economist. Видання нагадує, що у грудні рф посилила бомбардування міста приблизно у той час, коли тема затримки американської військової допомоги Україні почала з’являтися на перших шпальтах.

З того часу місто опинилося під ударом балістичних ракет, більше ніж будь-коли з початку повномасштабного вторгнення. Атака 27 березня стала переломним моментом, оскільки вперше проти Харкова було застосовано планерну бомбу, що здатна пролетіти десятки кілометрів і завдати руйнівного удару.

Разом з тим британський журнал наголошує, що «військова операція окупації Харкова була б важким завданням для росії». У 2022 році, коли місто було значно слабше захищено, загарбники не змогли досягти мети і зазнали невдачі. Взяття міста вимагало б прориву української оборони та оточення. Цього росія, на думку аналітиків, далеко не в змозі зробити.

Фото: president.gov.ua

Реакція вищого військово-політичного керівництва України 

На нещодавніх засіданнях Ставки основним питанням був Харків, захист міста від російських ударів і можливість зміцнити наші ППО та РЕБ у Харківській області.

Головнокомадувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю Укрінформу підкреслив, що у разі наступу російських військ на Харків, це стане для них фатальним кроком. За його словами, українські військові вживають усіх заходів для реагування: триває обладнання укріплень та позицій, встановлюються загородження, плануються дії.

Фото ілюстративне: Telegram / Сирський (Головнокомадувач ЗСУ Олександр Сирський)

Головне управління розвідки спростувало чутки, що росіяни «тут і зараз нападуть на Харків». За словами представника ГУР Андрія Юсова, це ніщо інше, як російське ІПСО. Ворог намагається посіяти такими вкидами панічні настрої.

Своєю чергою, мер Харкова Ігор Терехов зазначив, що підстав для евакуації населення наразі немає. Ворожі війська не підійшли до міста на ближчу відстань, ніж це було дотепер. Евакуація триває в області, де продовжуються активні бойові дії. Люди їдуть до Харкова. Наразі у місті 1,3 млн населення.

Ставка на поширення паніки серед цивільного населення 

Протягом останніх тижнів ворог збільшив кількість обстрілів Харкова: атаковані підстанції й ТЕЦ, внаслідок чого декілька діб місто було майже без світла. На цьому тлі російська пропаганда намагається посилювати страх у мешканців та маніпулювати щодо примусової евакуації. Очевидно, що окупанти зробили ставку на поширення панічних настроїв серед харків’ян з метою змусити їх виїхати.

Фото ілюстративне: Reuters

Попри спроби ворога отруїти українців пропагандою та відвертою брехнею, наша держава проявляє стійкість у протидії інформаційним загрозам. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ), що діє при МКІП, а також Центр протидії дезінформації (ЦПД) Ради національної безпеки та оборони України цілодобово моніторять фейки, зокрема й щодо ситуації в Харкові, та оперативно спростовують їх. Наприклад, серед російських фейків:

  • «У Харкові місцева влада забороняє людям евакуюватися перед начебто запланованим наступом армії рф на обласний центр».

Це також фейк. Наратив про те, що харків’ян цілеспрямовано «підставляють під удар», є взірцем російського цинізму. Оскільки виїзд із міста відкритий і всі, хто хоче, можуть вільно переміщатися.

  • «Проти підземних шкіл у Харкові будуть застосовані ракетні удари, оскільки вони є військовими об’єктами. Підземні школи будуть використовуватися як командні пункти ЗСУ, вони мають «схожість» із командними пунктами, які будували американці у часи Холодної війни».

Це – також частина ворожої дезінформаційної кампанії. Мета ворога – змусити виїхати з міста якомога більше людей.

  • «Замполіт 15-го прикордонного загону Державної прикордонної служби України в одній із харківських шкіл провів заняття з виготовлення ляльок вуду. Це допоможе навести на росіян порчу».

Це – фейк. Чергова хвора вигадка російських пропагандистів. Насправді молодь Новобаварського району Харкова відвідала майстер-клас під назвою «Оберіг для воїна» з виготовлення ляльки-мотанки. Крім цього, військових на цьому заході не було взагалі.

Харків є подразником особисто для путіна

Харків для путіна може мати як сакральне, так і стратегічне значення. Одне з найбільших міст України, місто-мільйонник, розташоване близько до кордону з росією.

Ще у 2014 році російська влада покладала на Одесу та Харків великі надії під час так званої «руської весни». Тоді цими містами пройшла серія акцій за участі російських спецслужб та найманців на підтримку відокремлення півдня і сходу України та приєднання цих регіонів до росії тощо.

Влада рф намагалася дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію у вищезазначених регіонах, але ця операція їй не вдалася.

Не вдалося взяти місто й у ході тривалих бойових дій під час повномасштабного вторгнення. Все завершилось Слобожанською наступальною операцією ЗСУ. Захисники Харкова дали росіянам відсіч і зірвали всі плани путіна.

Харків також є подразником особисто для путіна. Саме тут свого часу вперше заспівали відому тепер у всьому світі футбольну приспівку про диктатора.

Фото ілюстративне: kharkov.comments.ua

Факт: жодне українське місто-мільйонник не було взяте військовою силою

Для ворога Харків залишається стійким оборонним рубежем України, а також форпостом української економіки та військової промисловості. І тому, очевидно,  він залишається ціллю в планах окупації нашої країни.

Окупація Харкова росією в осяжному майбутньому вкрай малоймовірна. Проте удари по місту триватимуть. Вони носять відверто терористичний характер, мають на меті посіяти паніку, деморалізацію, спричинити фактично картинку, на яку російська пропаганда розраховує: про те, як харківʼяни терміново виїздять з міста, про те, як усі бояться захоплення Харкова.

Ще до можливого пожвавлення наступу влітку ворог прагне створити картинку, ніби цей наступ вже почався і для Харкова вже зараз існує безпосередня загроза. Для цього і «прогрівається» медійний простір.

МІТКИ