Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

До культурної спадщини України внесли приготування каші «Зозулі» на Вінниччині

10 Березня 2024, 17:12

У списку національної нематеріальної культурної спадщини України з’явилася нова позиція: традиційне приготування каші «Зозулі». Про це повідомляє РеІнформ із посиланням на Міністерство культури та інформаційної політики України.

Споживання цієї страви поширене на території сучасної Вінницької області, зокрема в селах Дашківці, Зарванці, Якушинці, Лисянка, Широка Гребля, Микулинці Якушинецької ТГ Вінницького району.

Кашу готують із пшона, маку, масла, молока, цукру, солі та яєць. Походження назви страви пов’язане з її зовнішнім виглядом, що нагадує рябеньку пташку зозулю. Страву томлять у печі для досягнення особливого смаку.

Традиція приготування каші передається від покоління до покоління, зазвичай від старших жінок до молодших. Останнім часом ці знання також передаються і чоловікам.

Процес приготування каші включає наступні етапи:

  1. Пшоно та мак замочуються в окремих посудинах у холодній воді на 8-10 годин.
  2. Після замочування воду з пшона зливають, і крупу заливають холодним молоком. Під час варіння в печі, духовці або на плиті кашу помішують до пів готовності, при цьому крупа має збільшуватися в об’ємі вдвічі. Якщо готують на печі, дрова повинні горіти так, щоб не йшов дим.
  3. Потім до каші додають збиті з цукром яйця, зціджений мак та 100 г масла. Кашу перемішують і варять ще 25-30 хвилин.
  4. На останньому етапі додають ще 100 г масла, дрібку солі, перемішують і закривають кришкою. Продовжують готувати кашу ще 30 хвилин. Якщо готують на печі, її закривають, і каша має мліти.

Готову кашу подають гарячою до столу, де збирається вся родина.

Нагадаємо, що Мінкульт додав 4 елементи до переліку нематеріальної культурної спадщини України.