Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Що для України значить підписання Конвенції про міжнародні злочини?

21 Лютого 2024, 18:39

Конвенція про міжнародне співробітництво в розслідуванні та притягненні до відповідальності за міжнародні злочини буде одним з інструментів протидії безкарності винних у воєнних та інших злочинах, що вчиняються на території нашої держави. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на слова заступниці міністра юстиції України Ірини Мудрої в коментарі Укрінформу.

Зазначається, що участь у розробці документу взяли близько 80 держав з усіх континентів, 34 з яких нещодавнойого підписали.

«Враховуючи предмет Конвенції, можна очікувати, що число держав, які стануть її учасницями, буде наближеним до кількості держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Його підписали 137 країн, з яких 124 вже ратифікували. І це число зростатиме. Отже, Конвенція буде одним зінструментів, що протидіє безкарності винних у воєнних та інших злочинах, які продовжують вчинятися на території України»,зазначила Ірина Мудра.

За її словами, відповідальність має настати зараз або пізніше: строки давності не діють, і злочинці перебуватимуть у розшуку, доки не будуть знайдені, аж до кінця їхнього життя.

«Завдяки Конвенції на території всіх її держав-учасниць простіше буде одержувати докази, наприклад, отримати свідчення українців або інших громадян, які є постраждалими або свідками таких злочинів. Будь-яка з цих держав зможе порушити і розслідувати кримінальні справи за фактами злочинів, учинених на території України, завдяки універсальній юрисдикції… Адже вже сьогодні ми бачимо, що більше 120 тис. таких злочинів внесено до Реєстру досудових розслідувань», сказала заступниця міністра юстиції.

Вона зауважила, що те саме стосується активів цих злочинців, які можуть бути конфісковані з метою компенсації жертвам злочинів за шкоду, а також іншого майна, викраденого або одержаного іншим чином.

«У тому числі йдеться і про розшук та повернення культурних цінностей, які всі ці роки викрадалися окупантами на нашій території і мають бути повернені», — наголосила Мудра.

Крім того, Конвенція закріплює однакові підходи для криміналізації цих злочинів та міжнародного співробітництва.

«Конвенція створює нову ситуацію, в якій кордони між державами вже не є перепоною для отримання доказів, для порушення кримінальних справ, адже головна мета розробників була забезпечити мінімізацію місць на Землі, які можуть бути безпечною гаванню для правопорушників», — додала заступниця міністра.

Нагадаємо, що 14 лютого цього року в Гаазі 34 країни підписали Любляно-Гаазьку конвенцію про міжнародне співробітництво з розслідування та судового переслідування геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та інших міжнародних злочинів.

Раніше ми повідомляли про те, що за сприяння Мінреінтеграції здійснено переклад низки конвенцій з міжнародного гуманітарного права.