Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Оформлення українських документів за кордоном та як вступити у спадщину в приймаючій країні

4 Лютого 2024, 12:37

Мільйони громадян України, які знайшли тимчасовий захист від війни за кордоном, можуть стикнутися з труднощами в оформленні, заміні чи відновленні документів, а також з юридичними питаннями під час набуття спадщини, яка залишилася в Україні. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.

Тож, з метою спрощення процедур оформлення українських документів за кордоном, було запроваджено роботу центрів ДП «Документ». У них українці мають можливість оформити ряд документів. Те саме можна зробити й в закордонних дипломатичних установах України.

Крім того, Урядом України вдосконалено реалізацію експериментального проєкту щодо оформлення внутрішнього та закордонного паспортів українцям, які перебувають за межами країни. За новою процедурою передбачено можливість подання документів та анкет-заяв для оформлення паспорту вперше після досягнення 18-річного віку у відділеннях ДП «Документ», яким, в свою чергу, надано можливість проведення процедури встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку за участю заявника та членів його сім’ї, близької особи.

Свідоцтво про народження дитини:

Якщо батьки чи один із батьків на момент народження дитини є громадянами України, то дитина автоматично отримує таке громадянство, незалежно від місця її народження.

Державну реєстрацію актів громадянського стану українців за кордоном проводять дипломатичні представництва та консульські установи України. На їхніх офіційних веб-сайтах розміщено список необхідних документів для отримання свідоцтва про народження. Стандартний пакет документів включає:

  • документ про народження дитини із лікарні або довідка лікаря, який приймав пологи поза пологовим будинком;
  • паспорти обох чи одного з батьків (якщо документи в одного з батьків відсутні, відомості про нього визначатимуться на підставі свідоцтва про шлюб);
  • свідоцтво про шлюб, або заяву матері/батька щодо встановлення батьківства, або спільну заяву батьків, які не є подружжям.

Якщо є інші документи (свідоцтво про смерть одного з батьків, рішення суду про визнання батька зниклим безвісти тощо), їх також необхідно додати до пакету документів.

Вступ у спадок:

Відповідно до Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має особисто подати відповідну заяву. Цей документ повинен бути нотаріально засвідчений підписом нотаріуса країни перебування.

Крім того, необхідно буде зробити нотаріально завірений переклад заяви українською мовою. Спадкоємці за межами України можуть подавати таку заяву поштою на адресу нотаріуса, що знаходиться на території України. При цьому, заяву слід надіслати поштовим відправленням до закінчення 6-місячного строку після смерті спадкодавця. Зазначений термін для оформлення спадщини може бути збільшений ще на 4 місяці під час дії воєнного стану.

Якщо немає можливості надіслати листа до України, Вам слід звернутися до Консульських установ чи Дипломатичних представництв України в країні перебування.

Так, спадкоємець подає до консульської установи заяву про прийняття спадщини –– особисто чи листом. У першому випадку засвідчувати нотаріально підпис спадкоємця не потрібно –– консульство встановить його особу та перевірить підпис на підставі документів, що підтверджують особу.

Раніше ми розповідали, що механізм підтвердження факту пошкодження іпотечного майна внаслідок війни удосконалено.