Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Ментальне здоров’я: з якими скаргами до лікарів найчастіше звертаються

29 Грудня 2023, 8:31

Упродовж року близько 85,5 тисяч українців звернулися за психологічною підтримкою до лікарів. Серед найпоширеніших причин: відчуття тривоги та порушення сну. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Міністерство охорони здоров’я.

За даними електронної системи охорони здоров’я, найчастіше пацієнти скаржилися на:

  • відчуття тривоги/напруги – 31 тис.,
  • порушення сну – понад 22 тис.,
  • психологічні симптоми – близько 12 тис.,
  • пригнічений настрій – близько 5,5 тис.,
  • дитячу поведінка – близько 3,8 тис.,
  • порушення пам’яті – 3,2 тис. епізодів,
  • гостру реакцію на стрес – близько 2,7 тис.

Також серед поширених симптомів спостерігаються психологічні розлади та відчуття роздратованості, злості.

Наразі допомогу в сфері ментального здоров’я надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри, які працюють в закладах, що підписали контракт із НСЗУ на пакет Програми медичних гарантій (ПМГ) «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Зараз таких медзакладів близько 870, психологічні послуги в них надають майже 8,5 тис. лікарів первинної ланки меддопомоги. Ці фахівці пройшли спеціальне навчання ВООЗ mhGAP, що масштабується у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи Олени Зеленської. Знання, отримані на курсі, дають можливість лікарям первинної ланки надавати першу психологічну допомогу, розпізнати симптоми ментальних розладів та у разі потреби скеровувати пацієнта до спеціаліста.

Знайти такий заклад можна за допомогою онлайн-мапи на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Дізнатися про найближчий медзаклад, в якому є можливість отримати психологічну допомогу, можна також в оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Нагадаємо, що після війни близько 15 мільйонів українців потребуватимуть психологічної допомоги.