Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Українські християни вперше офіційно відзначають Різдво 25 грудня

25 Грудня 2023, 15:00

Сьогодні, 25 грудня, християни західного та східного обрядів уперше відзначають Різдво Христове за новоюліанським календарем. Після церковної реформи дату свята остаточно перенесли з 7 січня і на державному рівні.

З 1 вересня, з початком церковного новоліття, православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новоюліанський календар. Тож тепер більшість церковних дат відзначаються на 13 днів раніше.

Однак перехід церков на новий календар є добровільним, і те, що певні парафії і монастирі залишаються на старому стилі, не має бути приводом для суперечок. Тому деякі українці ще відзначатимуть Різдво за юліанським календарем 7 січня.

Фото: provce.ck.ua

Які різдвяні традиції існують в Україні?

Піст 

За 40 днів до Різдва починається Різдвяний піст –– один із найтриваліших у році. За суворістю він не займає перше місце, але триває 40 днів і необхідний, щоб очистити душу й тіло перед Різдвом Христовим.

Святвечір

Особливою подією напередодні Різдва є Святвечір, який святкують 24 грудня. За стіл сідають після того, як зійде перша зірка. Традиційно на Святвечір подають 12 страв, що символізують 12 місяців у році.

Кутя

Це страва з пшона, меду, горіхів, маку та води, яку готують і подають на Святвечір. Кожен із цих компонентів несе свій символічний сенс: пшоно –– знак багатства і достатку, мед –– солодкість життя, горіхи –– сила і здоров’я, мак –– вічна любов, вода –– символ очищення.

Дідух

Він вважається головною прикрасою оселі. Дідух –– сніп пшеничних стебел, що символізує дух наших пращурів, а також добробут дому, оберіг роду. Його ставлять на найпочесніше в домі місце –– під образами.

Фото: dyvys.info

Вертеп

Вертеп –– традиційна українська вистава або пастораль, що розповідає про народження Ісуса Христа. У різних регіонах вони можуть мати свої особливості в оформленні та традиціях. Вертепи часто поєднуються з колядками, які розповідають про народження Христа і приносять побажання благословення дому.

Колядки

Напередодні Різдва, у Святвечір, прийнято колядувати. Молоді люди ходять по домівках, співають різдвяних пісень (колядок) і бажають благословення. Вважається доброю прикметою, якщо до вас зайшли колядувати –– значить рік буде вдалим і врожайним.

Фото: vsviti.com.ua

Ворожіння

Традиція ворожити у ніч на Різдво давніша, ніж саме свято в Україні. Багато хто вважає, що ворожити у цей день не можна, а інші, навпаки, вірять у велику силу свята, а також у те, що ворожіння у Святвечір допоможуть дізнатись майбутнє.

МІТКИ