Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Що робити, якщо відмовляють у працевлаштуванні через вік?

5 Грудня 2023, 9:02

Дискримінація через вік –– одна з найпоширеніших у трудовій сфері. Часто роботодавці віддають перевагу молодим спеціалістам і неохоче беруть у команду людей старше 40-50 років. Але буває й навпаки, коли молодим спеціалістам відмовляють через відсутність «життєвого досвіду» попри те, що вони вже мають досвід професійний. І те, й інше є порушенням права людини на роботу. Щоб захистити себе у подібних ситуаціях, варто знати свої права та вміти їх відстояти. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Дія.Безбар’єрність.

Згідно з опитуванням Work.ua, дискримінація за віком не торкнулася лише однієї п’ятої опитуваних, а 78 % респондентів зазначили, що так чи інакше стикалися з упередженим ставленням через вік. Причому ейджизм міг заскочити їх і у 25, і у 30-35 років, хоча цей вік зазвичай не зараховують до «групи ризику».

Як підвищити шанси на працевлаштування?

Щоб збільшити свої шанси на працевлаштування у старшому віці, варто продовжувати вчитися новому. Слідкуйте за новинками вашої професійної сфери, підвищуйте кваліфікацію. Шукаючи нову роботу, попіклуйтеся про рекомендації від попередніх роботодавців або колег. Також ретельно підійдіть до підготовки резюме та супровідного листа, обов’язково підкресліть результати, яких вдалося досягнути на попередньому місці.

Як відстояти свої права?

Конституція України гарантує рівність прав і свобод громадян. Серед іншого це означає, що всі особи повинні мати рівний доступ до роботи, незалежно від віку, статі, кольору шкіри, релігійних переконань тощо. Якщо в оголошенні про пошук співробітників є вимога про вік, це порушення Закону «Про зайнятість населення».

Якщо ви зіткнулися з дискримінацією за віком, не соромтеся говорити про це. Покажіть потенційному роботодавцю, що ви знаєте законодавство, та нагадайте, що таким чином він його порушує. Просіть його озвучити конкретну причину відмови в роботі. Якщо ви впевнені, що причиною є ваш вік, постарайтеся зафіксувати цю відповідь.

Якщо в роботі вам все ж відмовили, не мовчіть. Розголос –– це найдієвіший спосіб боротьби з дискримінацією. Ви можете написати про це в соцмережах, на профільних сайтах чи форумах, обов’язково вказавши назву компанії та ім’я людини, яка вас дискримінувала.

Також можна звернутися до уповноваженого Верховної Ради з прав людини або до регіональних омбудсменів. Подаючи звернення, необхідно вказати свої дані, причину скарги та докази, що доводять порушення ваших прав. Письмові звернення до уповноваженого можна надсилати за адресою:

У разі виникнення додаткових питань є можливість звернення за телефоном «гарячої лінії»: 0800-50-17-20 (безкоштовно).

Нагадаємо, що на Полтавщині відкриють «Жіночі центри працевлаштування».