Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

«27 річниця прийняття Конституції України: факти, події, особистості»

28 Червня 2023, 14:31

28 червня 1996 року о 9:20 ранку Верховна Рада України, після доби безперервної роботи, прийняла документ, який визначив засади суспільного та державного ладу, окреслив права і свободи людини й громадянина, упорядкував функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування – Конституцію України.

Першим сповістив про прийняття основного закону держави історичним вигуком – «Є Конституція!» – голова Верховної Ради України Олександр Мороз. Процес написання Конституції  України тривав 6 років, протягом яких було запропоновано близько 15 проєктів. Предметом  найпалкіших дискусій стали питання  державної символіки, повноважень гілок влади (законодавча, виконавча, судова), приватної власності, російської мови та статусу Республіки Крим.

Між проєктом Конституції, прийнятим у першому читанні Верховною Радою України 2 квітня 1996 року, та її фінальним варіантом було внесено більше 6000 поправок. Протягом трьох місяців комісія працювала над Основним законом по 13 годин на день без вихідних.

Президент України Леонід Кучма на доленосному засіданні ВРУ не був присутній, але прийшов до сесійної зали для привітання вже після остаточного прийняття Конституції.

Чинна Конституція України складається з преамбули, 14 розділів та 161 статті. Серед відомих статей можна виокремити:

 • Стаття 1.Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
 • Стаття 5. Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
 • Стаття 10.Державною мовою в Україні є українська мова.
 • Стаття 21.Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
 • Стаття 34.Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
 • Стаття 39.Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
 • Стаття 65.Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
 • Стаття 68.Кожен зобов’язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
 • Стаття 75.Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент –– Верховна Рада України.
 • Стаття 102.Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
 • Стаття 134.Автономна Республіка Крим є невід’ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
 • Стаття 161.День прийняття Конституції України є державним святом –– Днем Конституції України.

Конституція України зазнавала змін 8 разів, зокрема у 2004, 2010, 2011, 2013, 2014, 2016, 2019 (двічі) роках.

Від 22 серпня 2011 року існує мініатюрна версія Конституції України, її розмір становить 21х32 мм та має 160 сторінок, на яких від руки індійською тушшю написані 9,5 тис. літер, кожна з яких розміром не більше 1 мм. Побачити мініатюру можна у Музеї книги і друкарства.

2019 рік ознаменувався появою ще й комікс-версії Конституції для дітей, авторами якої стали брати Капранови, а за художнє наповнення якої відповідав Олександр Костенко.

Верховна Рада України у завершальних словах преамбули Конституції зазначила: «…усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію — Основний Закон України».

Сьогодні у 27 річницю прийняття Основного закону, ми стоїмо на сторожі, зокрема і другої статті Конституції України – «Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною».