Що робити, якщо травматична подія призвела до надмірного стресу?
20 Червня 2023, 9:00Під час війни неможливо пройти повз чуже горе, адже кожен українець сприймає його як своє. Також неможливо відгородитися від страждань людей, і цей дотик до горя, ідентифікація себе з тим, хто постраждав, можуть спричинити травму свідка. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на фейсбук Міністерства охорони здоров’я України.
Травма свідка — це реакція на травматичну подію, яку людина побачила чи почула, але безпосереднім учасником якої не була. Таку реакцію ще називають травмою вторинного травматичного стресу. Вона може виникати після опису подій постраждалим або побаченого в новинах тощо.
У МОЗ розповіли, що це за травма і як собі допомогти.
Симптоми травми свідка:
— відчуття повного безсилля;
— переживання неймовірної провини й сорому за те, що ви у безпеці;
— відчуття тривоги й страху;
— навіть із часом спогади не зменшують інтенсивності реакції;
— надзвичайна складність говорити про побачене тощо.
Як допомогти собі?
Спробуйте знайти людину, з якою можете проговорити подію, яка вас вразила. Це дуже важливо. Якщо поділитися про це з рідними складно, можна звернутися до психолога, зателефонувати на лінію психологічної кризової допомоги.
Подбайте про інформаційну гігієну: за можливості обмежте канали сприйняття інформації про травматичну подію і загалом зменште інтенсивність інформації. Слід тільки читати новини або тільки слухати, проте не переглядати відео.
Раніше ми розповідали, як пережити втрату близької людини.