Якщо окупанти нав’язують свої закони
19 Травня 2022, 12:40
Нормативно-правові акти окупантів є недійсними — роз’яснення для мешканців ТОТ
На тимчасово окупованих територіях загарбник намагається укріпитися, перебираючи на себе функції місцевої влади. І вдається до створення окупаційних адміністрацій, які самовільно впроваджують нормативно-правові акти, зобов’язуючи місцеве населення їх дотримуватись.
Правоохоронні органи України зазначають: будь-які письмові «документи» від окупаційної влади є неправомірними.
Мешканцям окупованих територій слід знати і усвідомлювати: в Україні всі закони та нормативно-правові акти ухвалюють на основі й мають відповідати Конституції України, що чітко прописано у статті 8 Основного Закону:
Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
«Конституція України має найвищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується»
Тож будь-які нормативно-правові акти окупаційної влади автоматично недійсні з моменту їх ухвалення й не створюють жодних правових наслідків, а отже — не підлягають виконанню. Нікчемність цих актів не підлягає оскарженню і не може бути скасована.
Крім того, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території і їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи чи особи створені, обрані, призначені у порядку, не передбаченому законом України.
Водночас жителям окупованих територій забороняється:
- співпрацювати з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора;
- здійснювати пропаганду держави-агресора у закладах освіти, вчинювати дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти;
- добровільно обіймати посади у незаконних органах держави агресора, зокрема в її окупаційній адміністрації або добровільно обиратись до таких органів.
Отже, слід пам’ятати: окупація території України рф не означає припинення дії українського законодавства. На цю територію теж поширюється дія законів України.