Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу

18 Травня 2022, 15:12

18 травня 1944 року радянський режим примусово виселив сотні тисяч представників кримськотатарського народу з історичної батьківщини – Криму. Цього дня 78 років тому за наказом Йосипа Сталіна та постановою Державного комітету оборони СРСР була розпочата масова депортація корінного населення Криму. О 4 годині ранку підрозділи НКВС почали насильно зганяти людей до товарних вагонів, щоб вивезти подалі від рідної домівки.

За чотири дні каральної акції радянських сатрапів «татарське питання» було «вирішене». Згідно з офіційними даними, всього у віддалені регіони Радянського Союзу – від північного Передуралля до республік Середньої Азії – було депортовано понад 191 тис. кримських татар. А за даними кримськотатарського Національного руху, кількість виселених була вдвічі більшою і становила понад 423 тис. людей. Згідно з офіційними даними НКВС, під час виселення й у перші роки після нього загинули від 27 % до 46,2 % депортованих.

Лише за півстоліття кримськотатарський народ зміг повернутися на батьківщину. У 1989 році, за так званого періоду «перебудови», депортацію визнали незаконною та злочинною, а кримські татари почали повертатися на батьківщину.

З 2014 року, коли путінський режим анексував кримський півострів, корінне населення знову опинилось перед небезпекою втратити право на свою батьківщину. Кримськотатарський народ вкотре зазнав страждань від репресивної машини окупанта, що завжди діє у притаманних радянських традиціях.

Так, у 2016 році загарбники заборонили органи самоврядування кримських татар – поза законом опинився Меджліс. Його прирівняли до терористів “ІДІЛ”. Понад 160 представників корінного народу Криму опинилися за ґратами по політичних справах. Почастішали випадки насильницьких зникнень активістів і всіх незгодних з новим режимом. Загалом зафіксовано 43 таких випадки. Про долю 15 викрадених досі нічого невідомо. Акції щодо корінного населення набули чітких форм етнічних чисток, як у часи сталінізму.

Україна і світ не забувають ані про трагічну історію кримськотатарського народу, ані про те, що він заслуговує на мирне життя. Тож перемога над росією дозволить раз і назавжди попередити трагедію, яка відбулась 78 років тому на кримському півострові.

МІТКИ