Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Тимчасовий захист чи статус біженця: в чому принципова різниця?

13 Травня 2022, 11:13

Відповідно до останніх даних ООН, кількість біженців з України, які внаслідок російського вторгнення змушено покинули домівки й поїхали за кордон, перевищила 5,6 мільйона осіб. Причому найбільша їх кількість, як свідчать дані, опинилась у Польщі – майже 3 мільйони.
Якщо Польща є лідером серед держав ЄС, яка прийняла найбільше біженців з України, то Болгарія очолила список європейських країн за кількістю зареєстрованих таких біженців зі статусом тимчасового захисту.

Як повідомляють ЗМІ країни,  станом на 12 травня в Болгарію в’їхали майже 253 тис біженців. Із них у країні лишились понад 102 тис, або 41% від всієї кількості. І майже всі вони зареєструвалися для отримання статусу тимчасового захисту.

«Біженець» або «тимчасовий захист» – лікнеп
Як так сталося, що одразу дві держави ЄС стали лідерами з прихистку українців, які тікають від війни? Виявляється, що відмінності саме у статусах, оскільки «біженець» і «тимчасовий захист» містять різні правові дефініції. Відмінність в тому, що статус біженця – це індивідуальне, гарантоване міжнародними конвенціями право. Тоді як право на тимчасовий захист є колективним, не передбачає звернення з індивідуальними заявами і проходження адміністративної процедури її розгляду. Регулюють поняття «тимчасовий статус» та «біженець» ще й різні міжнародні документи.

Так, головний документ, що регулює питання надання тимчасового захисту – Директива ЄС 2001/55/ЕС про тимчасовий захист, ухвалена в ЄС ще 20 липня 2001 р. Проте вперше Директиву активовано Рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022  саме для українців. А питання біженства регулюють Женевська конвенція про статус біженців 1951 р., Нью-Йоркський протокол 1967 р. та Дублінська конвенція 1990 р.

Як отримати статус «біженця» або «тимчасовий захист»?
Тимчасовий захист отримують при перетині кордону держави-члена ЄС. Державні органи відповідної країни повинні повідомити особу про її право на отримання тимчасового захисту, процес набуття якого досить швидкий і максимально спрощений.
Щодо статусу біженця, то тут кожна держава самостійно встановлює на законодавчому рівні адміністративну процедуру його отримання та систему органів, відповідальних за рішення про надання цього статусу.

Що отримує «біженець», а що – особа з «тимчасовим захистом»?
У межах тимчасового захисту особа отримує:
• Право на проживання в державі, в якій вона звернулась за тимчасовим захистом;
• Доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;
• Доступ до житла;
• Медичну допомогу;
• Соціальну допомогу;
• Доступ до освіти дітям і підліткам;

У межах статусу біженця особа отримує:
• житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
• безкоштовне харчування
• медичну допомогу (обмежену);
• безкоштовний проїзд у громадському транспорті;
У цьому випадку статуси біженця і тимчасового захисту передбачають досить схоже коло прав. Але різниця в тім, що не всі права стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення із заявою про отримання статусу біженця.

Строк дії статусів
Згідно з міжнародними документами, термін тимчасового захисту становить один рік (до 04.03.2023 р.) і двічі може автоматично подовжуватися на шість місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 04.03.2024 р.). Тоді як статус біженця гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а термін, на який видається посвідчення біженця, відрізняється залежно від країни.