Все про гуманітарну складову - офіційно
ВАЖЛИВО

Як зменшити рівень корупції у митній сфері й оподаткуванні: що пропонує Державна антикорупційна програма

2 Грудня 2022, 22:34

За різними даними, втрати від прогалин у законодавстві, неефективності роботи митних органів і контрабанди сягають в Україні 4-5 млрд доларів на рік. Для усунення ключових проблем у цій сфері впродовж останніх років Україна ухвалила необхідне законодавство, у тому числі в межах імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Про те, які механізми для цього необхідні та як зменшити рівень корупції у митній сфері й оподаткуванні, говорили фахівці під час сьомого громадського розгляду Державної антикорупційної програми (ДАП) на 2023-2025 роки. Про це РеІнформ повідомляє з посиланням на Національне агентство з питань запобігання корупції.

Експерти підкреслили необхідність підвищення рівня цифровізації й автоматизації митних процедур. Організація економічного співробітництва і розвитку у 2017 році оцінила досягнення України в цьому напрямі у 0,6 бала із 2 можливих, що свідчить про недостатній рівень.

У жовтні 2022 року набув чинності Закон України «Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту» від 30.08.2022 № 2555, завдяки якому митні служби різних держав можуть обмінюватися митними даними. Завдяки його ухваленню Україна зможе вдосконалити процеси автоматизації митних процедур.

Залишається не вирішеною проблема порушення прав інтелектуальної власності при імпорті товарів. Це стосується так званого сірого імпорту. Оригінальні товари, які ввозяться на ринок і виготовлені правовласником, мають бути введені в обіг вперше в іншій державі ним же або за його згодою. «Сірий» імпорт здійснюється без згоди власника торговельної марки.

Проблема порушень, пов’язаних із «сірим» імпортом, негативно впливає на споживачів, які позбавлені можливості захисту своїх прав у разі отримання неякісних товарів. Тому у ДАП пропонується розширити права офіційних імпортерів щодо протидії порушенням прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України.

На думку експертів, потрібно посилити громадський контроль над діяльністю Державної митної служби, зокрема шляхом незалежного формування та діяльності громадської ради при ній за аналогією з НАЗК чи Національним антикорупційним бюро України.

Серед недоліків, які потребують врегулювання, – надмірний обсяг дискреційних повноважень у працівників органів податкової служби, тобто коли вони ухвалюють рішення на власний розсуд у межах кількох юридично допустимих варіантів.

Також до корупційних ризиків призводить надмірна зосередженість органів податкової служби на застосуванні фінансових санкцій, через що здійснюється тиск на бізнес.

Незважаючи на створення у 2021 році Бюро економічної безпеки (БЕБ), яке мало б мінімізувати ці ризики, експерти зазначають про необхідність підвищення його ефективності. Так, потрібно удосконалити порядок проведення конкурсу на посаду директора БЕБ, оскільки це запорука незалежності установи та прозорого проведення конкурсів на інші посади.

Раніше ми повідомляли, як працевлаштуватися, якщо ви не звільнені з попереднього місця роботи.